02/07/2020
Draft Fathers 14 22 17 18 - 71 -
Slam Drunkers 21 16 15 16 - 68 -

Νίκησαν και ελπίζουν οι Draft Fathers!

Οι Draft Fathers, πήραν το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους Slam Drunkers με 71-68, και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στα Playoffs της Development League!

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό. Οι δύο ομάδες έπαιζαν απίστευτο πάθος, μιας και οι δύο ήθελαν απεγνωσμένα την νίκη. Οι Slam Drunkers, ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο, προηγήθηκαν με 21-14, με τον Κουντούρη να σημειώνει 8 πόντους και τον Πολίτη να προσθέτει 4. Για τους Draft Fathers, από 3 πόντους έβαλαν οι Σκληράκης και Ιωακείμ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Draft Fathers αντέδρασαν. Με τον Βάινα να πυροβολεί από μακριά, η παρέα του Παρμακλή έτρεξε ένα επιμέρους 22-16 σερί και μείωσε στο πόντο, 37-36 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Καραγεώργου, 5 πόντους έβαλε ο Κουντούρης και 4 ο Πολίτης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες βελτίωσαν την άμυνα τους. Διαγγελάκης και Τσαρούχας, βρήκαν ρυθμό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 53-52. Για τους Drunkers, που δεν έβρισκαν πολλές λύσεις στην επίθεση, 10 πόντους σημείωσε το δίδυμο Κουντούρη-Πολίτη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, μίλησαν οι προσωπικότητες των Draft Fathers. Η εμπειρία του Βάινα και η ποιότητα του Διαγγελάκη ήταν αρκετά για να δώσουν μια τεράστια νίκη με 71-68 στους Draft Fathers, οι οποίοι διατήρησαν τις ελπίδες τους, για είσοδό τους στα Playoffs της Development. Για τους Slam Drunkers, που έδειξαν γι' ακόμα μία φορά πόσο μεγάλη ποιότητα έχουν, από 5 πόντους έβαλαν οι Παπαδόπουλος και Πολίτης.

MVP του παιχνιδιού, ψηφίστηκε ο Δημήτρης Βάινας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Χάρης Κουντούρης με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Draft Fathers είχαν 26/72 εντός πεδιάς, 11/36 τρίποντα και 8/15 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Slam Drunkers είχαν 26/65 εντός πεδιάς, 7/27 τρίποντα και 9/18 ελεύθερες βολές. Πήραν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 1 τάπα.

Draft Fathers (Σκληράκης): Βάθης 8, Βάινας 16, Παρμακλής 2, Τσαρούχας 6, Γιαννάκος 6, Σκληράκης 6, Βλαχοθανάσης 4, Λαφκίδης 2, Διαγγελάκης 15, Ιωακείμ 6.

Slam Drunkers (Καραγεώργος): Κανάκης, Κακλαμάνης 12, Κουντούρης 19, Πολίτης 19, Σιμόπουλος 6, Παπαδόπουλος 7, Μπίτσικας 5, Καραγεώργος, Αδάμος.

Τι μας άρεσε: Τρομερό ματς, ποιοτικό, ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου!

Τι δεν μας άρεσε: Κάποιες μικροεντάσεις που υπήρχαν!