08/02/2023
Hoopers BC 14 17 13 12 - 56 -
San Antonio Smurfs 13 14 7 17 - 51 -

Νίκησαν και ελπίζουν οι Hoopers!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό ‘’Γιώργου Στεφανόπουλος’’ για το πρωτάθλημα της Master, οι Hoopers πήραν μια νίκη ανάσα στη προσπάθεια που κάνουν για να σώσουν τη κατηγορία, καθώς επικράτησαν των San Antonio Smurfs με σκορ 56-51. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Χρήστος Λιαράκος με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι δύο ομάδας πήγαιναν χέρι-χέρι, με το τέλος του παιχνιδιού να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με βραχεία κεφαλή και σκορ 14-13. Ο Λιαράκος σε 9:45 λεπτά  συμμετοχής πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση, έχοντας 5/5 σουτ δύο πόντων, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ. Στην αντίπερα όχθη ο Καλαϊτζόγλου πρόσφερε 4 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Σταύρου(4π) μέσα από το ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Μπίθα να προσθέτει 6 πόντους βρέθηκαν στο συν δεκατρία(31-18). Ωστόσο η αντίδραση της παρέας του Διονυσόπουλου ήταν άμεση και με εννέα αναπάντητους πόντους έκλεισε το ημίχρονο στο μείον τέσσερα με σκορ 31-27. Πρώτος σκόρερ των Smurfs σε αυτό το διάστημα ήταν ο Βουρλίτης με 7 πόντους.

Οι Hoopers στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Μεντζέλο να ηγείται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή έχοντας διαφορά δέκα πόντων έναντι των αντιπάλων τους με σκορ 44-34. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, αφού πέτυχαν μόλις 7 πόντους στο διάστημα αυτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ‘’οράνιε’’ άντεξαν στη πίεση των San Antonio Smurfs, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 56-51.

Οι San Antonio Smurfs είχαν 16/53 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 15/21 βολές, 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/43 δίποντα, 10/16 τρίποντα, 10/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 15 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη .

Hoopers(Τσεκούρας): Μεντζέλος 7, Τσεκούρας 6, Γεωργόπουλος, Λιαράκος 16, Λιόκας 6, Κάραλης 6, Μπίθας 8, Ρέμπελος, Στανώτας 7.

San Antonio Smurfs(Διονυσόπουλος) : Αλέξης 4, Βουρλίτης 13, Διονυσόπουλος 3, Καλαϊτζόγλου 18, Μποχωρίδης, Νινιός 4, Σταύρου 9, Νίκας.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Λιαράκου!