09/03/2022
Κέρβεροι 21 11 21 19 - 72 -
Old School 14 20 14 13 - 61 -

Νίκησαν και ελπίζουν οι Κέρβεροι!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Μaster League , οι Kέρβεροι πέτυχαν τη πέμπτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς επιβλήθηκαν στις λεπτομέρειες των Old School  με σκορ 72-61 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νίκο Ζαΐμη , καθώς βοήθησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έκλεψε μπάλες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους και 24 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Λαρεντζάκης και η παρέα του πήραν τα ηνία στο σκορ , 3-2 και 7-6 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με δύο  , 7-9 , για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 14- 7 έκλεισαν τη περίοδο στο συν πέντε , 21-16  . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Παντελής με 7 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Γαϊτάνος  είχε 10 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Κέρβεροι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς που χώριζε τις δύο ομάδες στους δέκα πόντους , 28-18 , με τους <<μπλε>> να αντιδρούν , καθώς με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Μαυρίκιο , Σαραντόπουλο και Αντωνέλο έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 32-32 , ενώ με καλάθι του Κάπρου στην εκπνοή έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο συν δύο , 32-34  . Ο Ζαΐμης  σε αυτό το διάστημα  πέτυχε 6 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Αντωνέλος .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους , 37-41 , οι Κέρβεροι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα , 44-44 και 46-46 , με το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να τους βρίσκει σε θέση οδηγού έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων , 53-48  . Ο Παντελής πέτυχε 6 πόντους , ενώ 4 είχε ο Μαυρίκιος .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά λίγο πριν το τέλος να αγγίζει την ανώτατη τιμή της , αυτής των έντεκα πόντων  ,65-54, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πέμπτη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 72-61  . Πρώτος σκόρερ ο εκπληκτικός Ζαΐμης  με 12 πόντους , ενώ ο Ηλιάδης είχε 4 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ζαΐμης με 22 πόντους , 24 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 4 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Μαυρίκιος είχε 10 πόντους , 7 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Οι Κέρβεροι είχαν  18/38 δίποντα , 9/32 τρίποντα , 9/11 βολές , 48 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  8 κλεψίματα και 14 λάθη , ενώ οι Old School είχαν 23/54 δίποντα , 3/13 τρίποντα , 6/11 βολές , 35 ριμπάουντ , 15 ασίστ , 8 κλεψίματα   και 13 λάθη .

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Συλιγνάκης 4 , Κάπρος 7 , Λαρεντζάκης 18 , Παντελής 21 , Ζαΐμης 22

Old School(Ηλιάδης) : Μπούκας 4 , Κόλλιας 2 , Γαϊτάνος 17 , Ηλιάδης 4 , Μπινιάρης 9 , Σαραντόπουλος 7 , Αντωνέλος 8 , Μαυρίκιος 10 , Γκιουλιστάνης  .

Τι μας άρεσε : Ο εκπληκτικός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης Νίκος Ζαΐμης!