31/01/2023
Gerakas Hawks 24 10 12 16 - 62 -
Tsouvalia 12 16 10 19 - 57 -

Νίκησαν και έμειναν ζωντανοί οι Gerakas Hawks!

Βράδυ Τρίτης στο Basketaki Arena οι Gerakas Hawks πέτυχαν υπερπολύτιμη νίκη κόντρα στα Tsouvalia με 62-57, ανεβαίνοντας στο 4-9 και μένοντας ζωντανοί στη δύσκολη μάχη της παραμονής. Τα Tsouvalia πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την τέταρτη διαδοχική τους ήττα, πληρώνοντας μεταξύ άλλων (και) την αστοχία στις βολές (4/17). Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές που βρήκαν ρυθμό επιθετικά και έχτισαν διψήφια διαφορά, χάρη στους Γραβάνη (8π.), Γιαννακάκη (5π.), Λιγνό (4π.), Σανδάλη (4π.) και Τοπούζογλου (3π.). Τα Tsouvalia, από την άλλη, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό και έμειναν πίσω, παρά την προσπάθεια των Κυριακίδη (5π.), Καλύβα (3π.), Κοτσιλίνη (2π.) και Σωτηρόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 24-12.

Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη βελτιώθηκε σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, μειώνοντας τη διαφορά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φουρτούνη (12π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Hawks διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, όμως διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στους Τοπούζογλου (4π.), Λιγνό (4π.) και Παλλαντζά (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 34-28.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-10. Με τον μετέπειτα Betsson mvp Τοπούζογλου (7π.) να κάνει τη διαφορά και με άξιους συμπαραστάτες τους Πικάση (2π.) και Παλλαντζά (2π.) τα Γεράκια παρέμειναν σε θέση οδηγού. Από πλευράς φιλοξενούμενων το δίδυμο Μαρκόπουλος (7π.) – Καρδαράς (3π.) τράβηξε κουπί στην επίθεση των Τσουβαλιών που μπήκαν στην τελευταία περίοδο με -8. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-38.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να καταθέτουν σώμα και ψυχή για το πολύτιμο ροζ φύλλο. Τα Tsouvalia βρήκαν μεγάλα σουτ από τους Σωτηρόπουλο (6π.), Φουρτούνη (4π.), Καλύβα (3π.) και Κοτσιλίνη (3π.) και πίεσαν για την ανατροπή. Τα Γεράκια, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με κρίσιμα καλάθια των Γραβάνη (8π.), Παλλαντζά (3π.), Πικάση (2π.) και Λιγνού (2π.) έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Οι Gerakas Hawks στρέφουν την προσοχή τους στην κρίσιμη μάχη με την Nickan (6/2 Άγιος Νικόλαος), ενώ τα Tsouvalia θα αντιμετωπίσουν την Niko Team (5/2 Άγιος Νικόλαος).

Στο τέλος του αγώνα, οι Gerakas Hawks είχαν 16/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη. Στον αντίποδα, τα Tsouvalia είχαν 16/44 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 4/17 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τοπούζογλου με 15 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Φουρτούνης με 16 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Gerakas Hawks (Πικάσης) : Αρβανιτάκης, Γιαννακάκης 5 (1), Γραβάνης 16 (3), Δασκαλάκης, Λιγνός 10, Παλλαντζάς 7 (1), Πικάσης 4, Σανδάλης 5, Τοπούζογλου 15 (3), Χατζηδάκης.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Καλύβας 6 (2), Καρδαράς 4, Κοτσιλίνης 8 (2), Κυριακίδης 5 (1), Μαρκόπουλος 10, Σωτηρόπουλος 8 (2), Φουρτούνης 16.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.