24/03/2024
Nea Tripodokratia 9 8 14 10 - 41 -
Young Ballers BC 18 10 15 9 - 52 -

Νίκησαν και περιμένουν δωράκι οι Young Ballers!

Οι Ballers μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, έβγαλαν μεγάλη ένταση στην άμυνα και με πολυφωνία στην επίθεση με κορυφαίους του Τσάταλη(5), Κρόκο(4) και Σακελλαρίου(4), ξέφυγαν με double score(9-18). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Γιαννίρη έλεγχε μεν τις δύο ρακέτες με την ικανότητα του Βασιλάκου να μαζεύει τα ριμπάουντ αλλά είχε δυσκοιλιότητα στην επίθεση, με τον Κόλτηρη να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Οι ομάδες στηρίχθηκαν στην αμυντική τους λειτουργία στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πράσινους να μην κινδυνεύουν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά. Τσάταλης – Ανδρεάδης με τρίποντα και Στεφανάκος - Κολυβάκης με καλάθια από κοντά σκόραραν για τους προπορευόμενους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Γιαννίρης πέτυχε ένα τρίποντο, με Βασιλάκο και Κουρούμαλο να προσφέρουν από ένα καλάθι, για το 17-28.

Οι ομάδες συνέχιζαν να βγάζουν μεγάλη ένταση στο παιχνίδι τους στην τρίτη περίοδο, με την εικόνα όμως να μην αλλάζει και τους Ballers να κρατούν σχετικά άνετα το υπέρ τους σκορ. H Tripodokratia πάλευε να πλησιάσει με μακρινά σουτ του Πανταζή και 6 πόντους του Αμανατίδη, με την ομάδα του Στεφανάκου να βρίσκει άμεσα απαντήσεις με Κολυβάκη(4) και Τσάταλη(3) να ηγούνται για το 31 – 43.

Οι ομάδες κατέβασαν ρυθμούς στην τελευταία περίοδο, έφταναν πιο δύσκολα στο αντίπαλο καλάθι με τους Ballers να μην δυσκολεύονται να φτάσουν στην νίκη με 41 – 52. Παππάς με 5 και Yi με 4 πόντους αντίστοιχα έδωσαν τις απαραίτητες λύσεις στους τυπικά φιλοξενούμενους, ενώ ο Πανταζής με δύο τρίποντα πάλευε μάταια να γυρίσει το ματς για την Nea Tripodokratia.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μάικ Στεφανάκος με 4 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Βασιλάκος με 8 πόντους, 19 ριμπάουντ και μία 1 ασίστ.

Nea Tripodokratia(Κουρούμαλος): Αμανατίδης 9, Βαλαμβάνος, Βασιλάκος 8(19ρ.), Βενέτης, Γιαννίρης 5, Δεντάκης, Ζαβιτσάνος, Κουρούμαλος 2, Κόλτηρης 5 , Πανταζής 12.

Young Ballers(Στεφανάκος): Yi 6, Ανδρεάδης 3, Kολυβάκης 9(11ρ.), Κρόκος 4, Ντιντιλάς, Παππάς 9(7ρ.), Ράπτης 2, Σακελλαρίου 4, Στεφανάκος 4(8ρ.), Τσάταλης 11.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα και η ενέργεια των μετέπειτα νικητών από το ξεκίνημα του παιχνιδιού.