05/11/2023
Porto Raftors 17 12 14 13 - 56 -
Baca Juniors BC 10 13 9 13 - 45 -

Νίκησαν και στοχεύουν ψηλά οι Porto Raftors!

Κυριακή βράδυ στην αρένα του Seven για το πρωτάθλημα της Development2 League, οι Porto Raftors όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού νίκησαν την αξιόμαχη Baca Juniors με σκορ 56-45!

Στο ξεκίνημα οι Νικολάου και Σιαχάμης ξεδίπλωσαν απλόχερα το πλούσιο επιθετικό ταλέντο που διαθέτουν ως παίκτες, καθώς πέτυχαν από 5 πόντους και οδήγησαν τους Porto στα τέλος του δεκαλέπτου σε θέση οδηγού με το 17-10. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κασφίκης και Καρέτσος ηγήθηκαν των προσπαθειών των ερυθρόλευκων με 3 πόντους έκαστος στο ενεργητικό τους.

Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 12–13, με τον Μπίζο(3π) να αποτελεί πρώτο σκόρερ τους με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75! Στον αντίποδα, ο Νικολάου πρόσθεσε ακόμα 5 πόντους. Στο ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνετε 29–23.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στην αρένα του Seven με σκοπό να διατηρήσουν το προβάδισμα το οποίο είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή έναντι των αντιπάλων τους, έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο στους δέκα πόντους και με τον Νικολάου να πραγματοποιεί για ακόμη μια φορά εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα έντεκα πόντων με σκορ 43–32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι καθόλη τη διάρκεια του και τον ήχο από τη κόρνα λήξης να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 League με σκορ 56–45.

Betsson MVP ο Γιώργος Νικολάου με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέφανος Μαγκούτης 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 15/32 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 8/20 βολές, 32 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 17 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/33 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 2/7 βολές, 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 κλεψίματα και 21 λάθη .

Porto Raftors (Σιαχάμης): Καλδέλης 9, Νικολάου 16, Παπαγιαννάκος 6, Σαβίτσκι 6, Σιαχάμης 13, Σουγιουλτζής 6.

Baca Juniors(Κασφίκης): Βέκκος 5, Γαργαλάκος 10, Καρέτσος, Κασφίκη 3, Κατσιάδας, Μαγκούτης 6, Μαρτίνης 3, Μπίζος 3, Παπαλάμπρου, Σπεντζούρης 4, Τσαμποδήμος 11.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Νικολάου!