01/12/2022
Athens Bucks 13 12 9 13 - 47 -
Bonobo BC 10 12 16 20 - 58 -

Νίκησαν τα νιάτα των Bonobo!

Την Πέμπτη το βράδυ 1 Δεκεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου, σε ένα ματς που κυλούσε σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς, η Bonobo ανέβασε λιγάκι την ένταση της στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην επικράτηση με 47-58 απέναντι στους αποδεκατισμένους Athens Bucks.

Το πρώτο δεκάλεπτο, κυλούσε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις και τους Bucks με τον Σπυριδώνη να είναι σε εξαιρετική κατάσταση με 9 πόντους, να διατηρούν προβάδισμα 13 – 10. Για τους Κίτρινους, ξεχώρισε ο Βασιλειάδης με 5 πόντους, με Σπυριδάκη και Αρμενιάκο να βάζουν από ένα καλάθι.

Ισορροπημένο και ισόπαλο, ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Bonobo να προσπαθεί να φέρει το ματς στα μέτρα της με Μπάμπαλη και Σπυριδάκη να έχουν από 3 πόντους έκαστος, αλλά τους πιο έμπειρους γηπεδούχους, με τον Δανιά να ηγείται στην επίθεση με 6 πόντους, να διατηρούν προβάδισμα με 25 – 22.

Στην τρίτη περίοδο, η πίεση των Κίτρινων ανάγκασε σε πολλά λάθη τους Bucks και με μπροστάρη στην επίθεση τον Σ.Μπάμπαλη με 7 πόντους και τον Βασιλειάδη να πετυχαίνει 5, πέρασαν μπροστά 34 – 38. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Γκορίτσα έδειχνε να μένει από δυνάμεις, με τον Αναγνωστόπουλο να ξεχωρίζει με 4 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κατεβάσουν τον ρυθμό του αγώνα και να μπουν στην διεκδίκηση του ματς, με Γκορίτσα – Σπυριδώνη να βάζουν από 4 πόντους, αλλά το ποτάμι δεν γυρνούσε πίσω. Η Bonobo έχοντας πάρει πια για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα, με τον Σ. Μπάμπαλη να οδηγεί την επίθεση με 7 πόντους και τους Σπυριδάκη με 5 και Αρμενιάκο με 4 πόντους αντίστοιχα να ακολουθούν στο σκοράρισμα, έφτασαν σχετικά άνετα στην επικράτηση με 47 – 58.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αρμενιάκος με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φωτεινής Σπυριδώνης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Bucks είχαν 15 / 39 δίποντα, 2 / 12 τρίποντα, 11 / 20 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 27 λάθη. Η Bonobo είχε 22 / 51 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 5/14 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψε 20 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Athens Bucks(Γκορίτσας): Αμανατίδης 10(11ρ.), Αναγνωστόπουλος 8,Γκορίτσας 4(10ρ.), Δανιάς 8(9ρ.), Καμπόλης, Σπυριδώνης 17.

Bonobo(Μπάμπαλης):Αλφαντής, Αρμενιάκος 12, Βασιλειάδης 12, Κόρδας (8ρ.),Σ.Μπάμπαλης 19, Ε.Μπάμπαλης 3, Παπασωτηρίου, Σπυριδάκης 10,Φουρλής 2.

Τι μας άρεσε: Η αντίσταση των ηττημένων στο πρώτο ημίχρονο και η ενέργεια που έβγαλε η Bonobo στο δεύτερο μέρος του αγώνα.