26/11/2022
Fast Break 6 19 15 18 - 58 -
New York Pic-Knicks 13 15 11 5 - 44 -

Νίκησαν και τις απουσίες οι Fast Break!

Στο κλειστό του Σπάρτακου για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Development, οι Fast Break  πραγματοποιώντας εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο επιβλήθηκαν των New York Pick-Knick με σκορ 58-44. Η ομάδα του απόντα, λόγω τραυματισμού, Ηλιάδη, ισοβαθμεί στη τρίτη θέση της βαθμολογία με Optimus Priamus και Koloso Dunk n’ Donuts. Οι Pick-Knicks παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-6. Πάμε να δούμε παρέα λοιπόν τι ακριβώς συνέβη σε αυτήν την αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο κλειστό του Σπάρτακου, καθώς το τέλος της περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 6-13. Ο Κωφόπουλος και η παρέα του κατάφεραν να χτυπήσουν το αντίπαλο τόσο σε σετ παιχνίδι, όσο και στο ανοιχτό γήπεδο με τους Αθανασίου και Στρογγύλη  να τελειώνουν τη περίοδο με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα . Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Μαζαράκης  ηγήθηκε στο σκορ για τους Fast, η οποίοι δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν στο παρκέ το μπάσκετ που τους χαρακτηρίζει ως ομάδα .

Στο δεύτερο κομμάτι  οι Pic συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκειά της . Ο Γεωργακίου άρχισε να συνδέεται έξω από τη γραμμή των 6,75 με το αντίπαλο καλάθι, ενώ και ο Στρογγύλης προσέφερε πολύτιμες βοήθειες από το ζωγραφιστό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Τσάφος και Μαζαράκης πρωταγωνίστησαν, σκοράροντας από 11 και 6 πόντους αντίστοιχα. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο συν τρία με σκορ 25-28.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένες για να διεκδικήσουν ότι τους αναλογεί. Οι γηπεδούχοι με το Τσάφο να συνεχίζει την πολύ καλή του παρουσία από την περιφέρεια, αλλά και τους Μαζαράκη - Τζιτζικαλάκη να τον ακολουθούν σε απόδοση, οδήγησαν τους Break μια στροφή πριν το τέλος  σε θέση ισχύος με σκορ 40-39. Στην αντίπερα όχθη ο Καντεράκης με 6 προσωπικούς πόντους βοήθησε  τους New York να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον ενόψει της συνέχειας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους .Οι Fast με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Ωραιόπουλο, Τσάφο και Αυλωνίτη να ηγούνται των προσπαθειών τους κατάφεραν να κατακτήσουν τη πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα της Development League με σκορ 58-44.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευθύμης Τσάφος με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Παναγιώτης Αθανασίου είχε 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ .

Οι Fast Break είχαν 18/43 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 4/10 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/44 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 7/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη .

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτάκης 14, Αυλωνίτης 6, Μαζαράκης 19, Μπουλαξής 2, Νιωτάκης, Τζιτζιλακάκης 7, Τσάφος 22, Ωραιόπουλος 2 .

New York Pick-Knicks(Κωφόπουλος) : Αθανασίου 14, Γεωργακίου 4, Δημητρέλλος 2, Καντεράκης 8, Κοντογιάννης 4, Κωφόπουλος 1, Στρογγύλης 11  .

Τι μας άρεσε : Τα μόλις 5 λάθη των νικητών!