05/05/2022
Myrmidons BC 15 11 15 9 - 50 -
Indians 14 9 19 12 - 54 -

Νίκησαν και τις απουσίες οι Indians!

Έναν όμορφο και ποιοτικό αγώνα παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Basketaki Arena, με τους Indians να παλεύουν μέχρι τέλους με τους Myrmidons για τη νίκη και εν τέλει να τα καταφέρνουν, με τελικό σκορ 50-54, στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου για τος δύο παρέες.

Ιδιαίτερα ενεργητικός ο Νιωτάκης θέλησε να αναλάβει μεγάλο μέρος των επιθέσεων των Myrmidons στο ξεκίνημα. Οι Κασιμάτης, Μπακάλης και Μητσάκος ξεχώρισαν αισθητά για τους Indians, με το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-14 για την παρέα του Πετρόπουλου.

Η διαφορά των 3-4 πόντων έμεινε μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, με την είσοδο του Καλόσακα στο παρκέ να δίνει ισχυρή παρουσία κοντά στο καλάθι για τους Μυρμιδόνες, τόσο σε σκορ όσο σε δημιουργία. Ο Κασιμάτης συνέχισε τις… μπούκες με σκοπό να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-23 γι' αυτούς.

Πούγκας και Νιωτάκης σκόραραν δις από τα 6.75 στο ξεκίνημα του τρίτου μέρους, δίνοντας ρυθμό και ένταση στο παιχνίδι. Ο Μπακάλης ξεδίπλωσε δήγματα του… πολύπλευρου ταλέντου του και βελτίωσε την εικόνα των Indians, γύρισε το μομέντουμ υπέρ της ομάδος του, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 41-42.

Οι δύο παρέες πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη… γοήτρου, με αυτή όμως που γέλασε τελευταία να είναι η ομάδα των Indians, παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 50-54, με την ομάδα του Σκενδέρογλου να ετοιμάζεται για τα playoff… πρωταθλητή και εκείνη των Myrmidons για τα… σκληρα playoff ανόδου!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης ο Κασιμάτης, με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λαθάκια. Από Myrmidons ξεχώρισε ο Γιώργος ο Νιωτάκης με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 8/16 βολές, 42 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/42 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 11/24 βολές, 43 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Καλόσακας 8, Κοσκινάς 7, Νιωτάκης 22 (13 ριμπ.), Πετρόπουλος, Πούγκας 9, Σιμωνετάτος 2, Φώσκολος 2.

Indians (Σκενδέρογλου): Ζήσης 8, Κασιμάτης 22 (11 ριμπ.), Μηνάς 2, Μητσάκος 6, Μπακάλης 13, Ρόινας, Σκενδέρογλου 3, Τσιώτας, Φαραός.

Τί μας άρεσε: Ο εξαιρετικός Κασιμάτης!