03/02/2024
Los Abeles Fakers 16 12 17 12 - 57 -
Ellinoroston Celtics 13 4 6 8 - 31 -

Νίκησαν και τις απουσίες οι Los Abeles!

One man show ήταν το πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, με τον Μαυρακάκη με εφτά να ηγείται των Fakers και τον Φυλακτό με πέντε να οδηγεί τον χορό για τους Κέλτες. Ο τελευταίος βρήκε στήριγμα στο πρόσωπο του Μαλτέζου (6π), όμως το τριποντάκι του Φωτεινού ήταν αρκετό για να βάλει μπροστά τους Αμπελοκηπιώτες, 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Los Abeles με σκόρερ τους Φωτεινό, Λουκαΐτη και Ευθυμίου περιόρισαν επιθετικά τους Celtics και ξέφυγαν με συν 12, 25-13, μετά την πάροδο έξι αγωνιστικών λεπτών. Ο Πιρπίρογλου έσπασε το ρόδι για τους φιλοξενούμενους, δίνοντας παράδειγμα στον Μαλτέζο, ο οποίος ευστόχησε από μέση απόσταση, χωρίς όμως αυτό να αλλάζει κάτι σημαντικά στο φωτεινό πίνακα του Μπουρναζίου. Σκορ ημιχρόνου, 28-17!

Καυτοί μπήκαν έξω από τα 6,75 οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, με τον Μαυρακάκη να πετυχαίνει ένα και τον Τσαντζαλή δύο τρίποντα στα πρώτα 3 λεπτά. Οι Celtics αντέδρασαν δια χειρός Γιαννάκου, Μαλτέζου και Παπαϊάκου, διατήρησαν κλειστή την άμυνα τους, όμως ο Φωτεινός (5π) συνέχισε να ευστοχεί, καθορίζοντας έτσι το σκορ της τρίτης περιόδου, 45-23.

Τα πάντα είχαν κριθεί στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Μαυρακάκη να προσθέτει ακόμα δύο τριποντάκια στη συλλογή του, για να έρθει και να του απαντήσει ο Γιαννάκος με τέσσερις δικούς του πόντους. Οι Αμπελοκηπιώτες έκαναν τα απολύτως απαραίτητα και έφυγαν χαμογελαστοί από το Μαζαράκης, με το 14ο ροζ φύλλο ανά χείρας.

Betsson MVP για τους Los Abeles Fakers αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μαυράκης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 2 κλεψίματα και 4 ασίστ, ενώ από τους Elliniroston διακρίθηκε ο Γιάννης Μαλτέζος με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/35 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 6/8 βολές, 52 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/49 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 2/9 βολές, 36 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Ευθυμίου 5, Λουκαΐτης 7, Μαυρακάκης 22, Ριζάδης 2, Τσαντζαλής 6,  Φωτεινός 15.

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Γιαννάκος 6, Γουρνέλος 3, Μαλτέζος 12, Παπαϊάκος 2, Πιρπίρογλου 2, Τσιούμαρης 2, Φυλακτός 4.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα της αναμέτρησης.