27/01/2024
Flint Tropics 14 6 19 22 - 61 -
Old Stars 7 10 9 11 - 37 -

Νίκησαν και τις απουσίες οι Tropics!

Oι Tropics ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς και με πέντε πόντους του Λιαροστάθη και τέσσερις του Σεραφείμ Γκατζηρούλη και του Τσέκερη, προηγήθηκαν με 13-5 στα πρώτα 6 λεπτά. Ο Αγγελογιαννάκης (5π) ευστόχησε στο αγαπημένο του τρίποντο για τους φιλοξενούμενους, όμως πέρα από τους δύο πόντους του Τζιόπα, ο shooting guard των Old Stars δεν είχε άλλη επιθετική συμπαράσταση, με αποτέλεσμα η ομάδα του να βρεθεί πίσω στο σκορ με 14-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσέκερης (4π) συνέχισε να είναι αποτελεσματικός κάτω από το καλάθι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ, 18-8. Οι Old Stars βρήκαν επιθετικές λύσεις δια χειρός Καπράλου (5π) και Τσουμπάρα (3π), όμως τα καλάθια και φάουλ του Σ. Γκατζηρούλη ήταν αρκετά για να κρατήσουν τους Tropics σε ασφαλή διαφορά στο φινάλε του πρώτου μέρους. Σκορ δεύτερης περιόδου, 30-17.

Επιστρέφοντας από το half time break, οι αδερφοί Γκατζηρούλη και ο Τσέκερης συνέχισαν το βιολάκι τους επιθετικά, για να έρθει και να αντιδράσει με ένα καλάθι και φάουλ ο Αγγελογιαννάκης. Ο Τζιόπας (4π) ευστόχησε από κοντά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τον φωτεινό πίνακα στη Ζωφριά να γράφει 39-26.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα καλάθι και φάουλ του Καπράλου από την πλευρά των φιλοξενούμενων και ένα του Σ.Γκατζηρούλη για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Λιαροστάθης με πέντε και ο Β. Γκατζηρούλης με ακόμα εφτά πόντους πλήγωσαν την άμυνα των Old Stars, οι οποίοι, παρά τους δύο πόντους του Γεωργούση και του Τζιόπα, υποχρεώθηκαν τελικά στη 12η φετινή τους ήττα με 61-37.

Betsson MVP για τους Flint Tropics αναδείχθηκε ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης με 22 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 τάπες και 9 ριμπάουντ, ενώ από τους Old Stars ξεχώρισε ο Γιώργος Τζιόπας με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Flint είχαν 21/50 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 7/16 βολές, 48 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 14 λάθη, ενώ oι Old Stars είχαν 14/35 δίποντα, 1/25 τρίποντα, 6/12 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 16 λάθη.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Γκατζηρούλης Β. 8, Γκατζηρούλης Σ. 22, Γράσσος 2, Ευθυμιόπουλος 2, Λιαροστάθης 15, Τσέκερης 12.

Old Stars (Δουκάκης): Αγγελογιαννάκης 10, Γεωργούσης 3, Δουκάκης 2, Καπράλος 9, Κωφόπουλος, Πέτρου, Πρωτόγερος, Τζιόπας 10, Τσουμπάρας 4.

Τι μας άρεσε: Τα εύκολα καλάθια που δημιούργησαν οι Tropics!