20/01/2024
40φεύγα... 9 15 7 8 - 39 -
Panzerakia 19 14 9 14 - 56 -

Νίκησαν και τις απουσίες τα Panzerakia!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Μαρίνη (7π) να ηγείται της επιθετικής προσπάθειας των 40φεύγα και τους Μαλλιαρό, Γκανή και Ε.Πάγκαλο να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι για τα Panzerakia. Αγγελόπουλος και Κατσιγιάννης ήταν αλάνθαστοι από τη γραμμή των βολών, με την ομάδα του τελευταίου ωστόσο να τελειώνει την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού, 9-19, μετά το εύστοχο τρίποντο του Λευτέρη!

Με ένα 4-0 σερί ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στη συνέχεια με τέσσερις πόντους του Γιαννόπουλου, μείωσαν τη διαφορά στους 6, 17-23. Ο Πάλλας και ο Δ. Πάγκαλος με ένα τριποντάκι αντέδρασε για τους κιτρινόμαυρους, κρατώντας τους έτσι μπροστά στο σκορ, 24-33.

Ξεκινώντας τη τρίτη περίοδο, οι τέσσερις πόντοι του Μαλλιαρού και οι τρεις του Πάλλα ήταν αρκετοί για να ξεφύγει η ομάδα του Χριστόπουλου, χτίζοντας μαξιλαράκι ασφαλείας 12 πόντων, 30-42. Οι 40φεύγα βρήκαν σκορ δια χειρός Μαρίνη και Κωφού (2π), χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να μειώσει σημαντικά τη διαφορά. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 31-42.
Ο Κωφός και ο Χρήστου μείωσαν στη αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου στους επτά τη διαφορά για τους 40ρηδες, 35-42, και περιόρισαν παράλληλα επιθετικά τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι ωστόσο με καλάθια του Καλιακούδα, του Κωνσταντιλιέρη και του Κατσιγιάννη κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι τέλους. Η ομάδα του κοουτς Χριστόπουλου έφυγε από το Basketaki Arena νικήτρια, φτάνοντας έτσι τις 11 νίκες στη σεζόν 23-24’.

Bettson MVP για τα Panzerakia αναδείχτηκε ο Απόστολος Μαλλιαρός με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους 40φεύγα διακρίθηκε ο Δημήτρης Κωφός με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/38 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 16/22 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 16 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 17/49 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 4/15 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 23 λάθη.

40φεύγα (Μαρίνης): Αγγελόπουλος 4, Αρκούδης 2, Γιαννόπουλος 6, Κωφός 6, Μαρίνης 10, Σαπαλίδης 2, Στέφας 2, Χρήστου 6.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Γκανής 2, Καλιακούδας 8, Κατσιγιάννης 11, Κουντούρογλου, Κωνσταντιλιέρης 2, Μαλλιαρός 13, Πάγκαλος Δ. 5, Πάγκαλος Ε. 9, Πάλλας 6.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα της αναμέτρησης.