11/10/2023
Vatos Krokos 14 13 6 9 - 44 -
Golden Steak Warriors 12 13 18 14 - 57 -

Νίκησαν Krokos και απουσίες οι Golden Steak!

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με πολύ καλές προοπτικές για την ομάδα του Αποστόλη Μπαλατσούρα, καθώς οι Golden Steak Warriors κατέβηκαν με πάρα πολλές και σημαντικές απουσίες στο παιχνίδι, όμως ένα τρελό σερί στο τρίτο δεκάλεπτο, άλλαξε τις ισοροπίες και οι Μπριζόλες επικράτησαν 44 – 57, απέναντι στους Vatos Krokos.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην ανεβάζουν υψηλές στροφές και να πηγαίνουν κυρίως σε σετ επιθέσεις. Οι Krokos ξέφυγαν στο ξεκίνημα εκτελώντας από την περιφέρει με Χριστόπουλο(2) και Βιντζηλαίο, για να επιστρέψουν οι Golden Steak με 5 του Μακρή και 4 από τον Τσούρτο, για το 14 – 12.

Πανομοιότυπη εικόνα είχαμε και στη δεύτερη περίοδο, με το παιχνίδι να πηγαίνει σε χαμηλό τέμπο και να τελειώνει στην απόλυτη ισορροπία(13-13). Οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να παίρνουν συνεχώς μικρό προβάδισμα με τρίποντες βόμβες του Μακρή και βοήθειες από Τάλια, Αντωνόπουλο και Τσούρτο, με το σύνολο του Χατζηνικήτα να απαντάει σε κάθε καλάθι, με τον Βιντζηλαίο πρώτο βιολί με 6 πόντους και Φερίδη, Χριστόπουλο, Καλλίτσα για το 27-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Φερίδη να στέλνει την διαφορά στους 4, αλλά στην συνέχεια το γήπεδο κατηφόρισε για τους Warriors . Η ομάδα του Μπαλατσούρα εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη και την αστοχία των μπλε και με μπροστάρηδες τους Τσούρτο με 7 και Μακρή με 4 πόντους, έτρεξε ένα ανεπανάληπτο 0 – 16, τελειώνοντας την περίοδο με διψήφια διαφορά(33-43).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι όσο κι αν πάλεψαν δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν ρυθμό για να διεκδικήσουν την νίκη, με Αμαργιανό και Καλλίτσα να ξεχωρίζουν βάζοντας από ένα τρίποντο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Warriors που είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι στην τρίτη περίοδο, είδαν το δίδυμο Τσούρτου με 7 και Αντωνόπουλο με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις στα καίρια σημεία και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη με σκορ 44 – 57.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μιχάλης Τσούρτος με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλκιβιάδης Χριστόπουλος με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι Krokos είχαν 10 / 31 δίποντα, 6 / 17 τρίποντα, 6 / 13 βολές, κατέβασαν 23 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Golden Steak είχαν 14 / 31 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 14 / 18 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας):Αμαργιαννός 5, Βιτζηλαίος 12, Καλλίτσας 10, Μπιστούνας 2, Παπαναστασίου 2,Φερίδης 4 , Χριστόπουλος 8.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 9(9), Γεωργαντής 6, Μακρής 16, Μπαλατσούρας,Τάλιας 4, Ταχυνάκος 4, Τσούρτος 20.

Τι μας άρεσε: Το τρομερό σερί 0-16 που έτρεξαν οι μετέπειτα νικητές στην αρχή της τρίτης περιόδου.