25/07/2020
Aladalon 19 16 12 12 - 59 -
Flood BC 19 14 11 12 - 56 -

Νίκησαν οι Aladalon, ανέβηκαν οι Flood!

Στην Development League θα αγωνίζονται από την νέα χρονιά οι Flood, καθώς το +28 του πρώτου αγώνα δεν μπόρεσε να ανατραπεί από τους Aladalon, οι οποίοι πάντως πήραν τη νίκη με 59-56!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 19-19. Για τους Aladalon ο Μιχαηλίδης πετούσε φωτιές πετυχαίνοντας 12 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους 8 πόντους είχε ο Βλάχος, 6 ο Ζαφειρόπουλος και 4 ο Χριστοφίλης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι η παρέα του Αθανασάκου πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 35-33, χάρη σε 5 πόντους του Βαγγέλη, 5 του Μαχαίρα, 3 του Μιχαηλίδη και 3 του Κτενίδη. Τους Flood κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Χριστοφίλης και Ζαφειρόπουλος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι δύο ομάδες και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 νέους πόντους του Μιχαηλίδη, 4 του Βαγγέλη και 2 του Αθανασάκου, οι Aladalon διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 47-44. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα η παρέα του Ασπιώτη, με τους Τσάπα (4π) και Βλάχο (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 47-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aladalon έδειξαν πως θέλουν περισσότερο τη νίκη και έτσι με ακόμη 6 πόντους του Μιχαηλίδη και 4 του Βαγγέλη, έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με 59-56. Για τους Flood στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ζαφειρόπουλος και Ασπιώτης με 5 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 6/11 βολές, 22/53 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι προβιβασμένοι είχαν 5/9 βολές, 21/48 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Κορυφαίος των Aladalon ο Μιχαηλίδης με 27 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 11/23 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Flood ο Βλάχος με 16 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 7/10 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Μιχαηλίδης 27 (1), Αθανασάκος 2, Βαγγέλης 15, Μαχαίρας 10 (2), Κτενίδης 5

Flood (Ασπιώτης): Βλάχος 16, Ζαφειρόπουλος 17 (1), Τσάπας 4, Παπαϊωάννου, Ασπιώτης 8 (1), Χριστοφίλης 11

Τι μας άρεσε: Το ωραίο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!