15/07/2020
Wolves 6 14 21 14 - 55 -
Κέρβεροι 15 11 14 16 - 56 -

Νίκησαν οι Κέρβεροι-ανοιχτή η πρόκριση!

Το βράδυ της Τρίτης 15, Ιουλίου στο κλειστό του Enersize σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, οι Κέρβεροι επικράτησαν με 55 – 56 των Wolves αλλά η πρόκριση όπως είναι ευκολονόητο θα κριθεί στην δεύτερη αναμέτρηση της Πέμπτης.

Οι Κέρβεροι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, δέχτηκαν μόνο 6 πόντους από Φιλοκώστα και Καρατζά, ενώ στην επίθεση με τον Ζαΐμη να βάζει 8 πόντους και τους Ντάγκα(5), Συμσερίδη να προσθέτουν ακόμα 7 πήραν προβάδισμα με 6-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Θειακούλη και Τύρο να μειώνουν για τους γηπεδούχους , όμως 5 πόντοι του Ντάγκα και δίποντα από Ζαϊμη και Κουμπή έκαναν το σκορ 10 – 24. Στην συνέχεια οι Λύκοι με 7 πόντους του Θειακούλη και τρίποντο του Παπαευσταθίου έτρεξαν σερί 10 – 0 , ενώ ο Συλιγνάκης με δίποντο διαμόρφωσε το 20 – 26 σκορ ημιχρόνου.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι Wolves στο τρίτο δεκάλεπτο και με Παπαευσταθίου, Θειακούλη, Καρατζά(4)και Φιλοκώστα πέρασαν μπροστά στο σκορ για να έρθουν Ζαΐμης και Συλιγνάκης να ισοφαρίσουν 30 – 30. Νέο σερί των γηπεδούχων με τρίποντα από Μαρσέλο, Παπευσταθίου και δίποντο του Μεϊκόπουλου έδωσαν αέρα εφτά πόντων, αλλά ο Συλιγνάκης με 4 δικούς του έγραψε το 37 – 34. Μεϊκόπουλος με τρίποντο από την μία και Γρηγοράκης με δύο συνεχόμενα καλάθια, Συλιγνάκης από την άλλη διαμόρφωσαν το 41 – 40.

Οι Wolves με τον Καρατζά να έχει πάρει φωτιά με 6 συνεχόμενους πόντους οδηγούσαν την κούρσα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ για τους Κέρβερους Ντάγκας και Ζαΐμης σκόραραν από την γραμμή της φιλανθρωπίας(47-45).Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο συνεχόμενα γκολ φάουλ με Φιλοκώστα και Καρατζά και οι Κέρβεροι έμεναν σε απόσταση αναπνοής με τρίποντο του Ντάγκα και γκολ φάουλ του Ζαΐμη(53-52).Ο Παπαευσταθίου απ’ τη γωνία έκανε το 55 – 52, αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλάθια από Συμσερίδη και Συλιγνάκη πήραν το ματς με το τελικό 55 – 56 να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Ζαΐμης με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καρατζάς με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Wolves είχαν 17 -40 δίποντα, 5– 25 τρίποντα, 6– 15 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Κέρβεροι είχαν 17 – 45 δίποντα, 3 – 24 τρίποντα, 13 – 17 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Wolves(Πετρόπουλος): Καρατζάς 15(8ρ.)Μεϊκόπουλος 4 (6ρ.)Πετρόπουλος, Φιλοκώστας 9(9ρ.), Μαρσέλος 3, Παπαευσταθίου 11, Θειακουλης 11(3ασ.), Τύρος 2.

Κέρβεροι(Συλιγνάκης): Συλιγνάκης 12(6ρ.), Κουμπής 2 (13ρ.), Ζαΐμης 18(13ρ.), Γρηγοράκης 4, Κοκολάκης, Ντάγκας 16, Συμσερίδης 4 11.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον για το ποιος θα κερδίσει και η άψογη συμπεριφορά όλων των παιχτών!