11/12/2023
Pink Paper 20 15 16 11 - 62 -
Komic Mastoras BC 4 9 7 13 - 33 -

Νίκησαν κατά κράτος οι «ροζ»!

Το Pink Paper άφησε πίσω του την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και το βράδυ της Δευτέρας 11 Δεκεμβρίου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Οι «ροζ» πήραν μία εύκολη νίκη επί του Komic Mastora επικρατώντας 62-33 στη 10η αγωνιστική της Evolution League και έφτασαν πλέον τις 8 συνολικά (8-2). Ο Komic Mastoras δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο στο συγκεκριμένο παιχνίδι και έτσι δεν γλίτωσε την 9η συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα (1-9).

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και με τους Ορφανίδη-Καραΐσκο να είναι άχαστοι πίσω από τα 6,75 έφτασαν στο 17-0! Για 7 λεπτά παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν βάλει ούτε ένα καλάθι, μέχρι να έρθει ο Λίγγρης και να κάνει την αρχή για το 17-2. Ο Komic Mastoras πέτυχε άλλο ένα μόλις καλάθι με τον Λίγγρη ξανά και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 20-4.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μία βελτίωση στο επιθετικό κομμάτι στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν στους 12 πόντους (25-13). Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι «μηχανές έσβησαν» για τον Komic Mastora και βρήκαν ευκαιρία οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν ξανά. Ο Κοντομίχος «έσβηνε φώτα» στην άμυνα, έχοντας κάνει ήδη 6 μπλοκ, ενώ Καμπόσος και Αζάρ συνέχισαν τη καλή δουλειά που γινόταν από το τρίποντο για το 35-13 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ορφανίδης επέστρεψε από τη διακοπή και συνέχισε τα… δικά του και το Pink Paper βρέθηκε στο 45-14. Η επίθεση του Komic Mastora έμεινε και πάλι στα χαμηλά, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν σταθερά το παιχνίδι και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά βρέθηκε στο +31, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 51-20.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτελούσε πλέον μία τυπική διαδικασία, καθώς έπρεπε να γίνει κάτι… τρελό για να ανατραπούν τα δεδομένα. Ο Γρηγοράκης ήταν από τους λίγους που πάλεψαν και βρήκαν αποτέλεσμα για τον Komic Mastora, ενώ ο Κοντομίχος από την άλλη είχε φτάσει πλέον τα 8 μπλοκ! Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά και το τελικό σκορ έγραψε 62-33, με το Pink Paper να φεύγει με «χαμόγελα» από το κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ορφανίδης με 20 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τον Komic Mastora ξεχώρισε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Το Pink Paper μέτρησε 10/26 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 3/6 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 8 μπλοκ. Ο Komic Mastoras τελείωσε το ματς με 14/56 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 2/4 βολές, 40 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Επίσης έκανε 10 κλεψίματα, 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Pink Paper (Αζάρ): Αζάρ 4(7ρ.), Ζηζόπουλος 5(5ρ.), Καμπόσος 6(3ρ.), Καραΐσκος 8(5ρ.), Καρπούζης 10(6ρ.), Κοντομίχος 4(7ρ.), Μποτσάκος 5(2ρ.), Ορφανίδης 20(7ρ.)

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Γρηγοράκης 9(14ρ.), Κοντογιάννης 4(4ρ.), Λίγγρης 10(6ρ.), Μαρμαράς, Σερεβέτας 8(5ρ.), Σμυρλάκης 2(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Τα 8 μπλοκ του Κοντομίχου και γενικά η άνεση με την οποία πήραν τη νίκη οι γηπεδούχοι!