11/03/2020
Peristeri Wardogs 6 17 11 16 - 50 -
Mpaloniakos 6 13 13 15 - 47 -

Νίκησαν τα Σκυλιά του πολέμου!

Ντέρμπι στο βοηθητικό 6 του ΣΕΦ ανάμεσα στους Peristeri Wardogs και τον Mpaloniako, το οποίο βρήκε νικητές τους πρώτους με 50-47. Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κερδίσουν, οι Peristeri Wardogs όμως είχαν πιο καθαρό μυαλό στο τέλος και τον Παπευθυμίου σε μεγάλο βράδυ.

Κακό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, καθώς οι μεν Peristeri Wardogs σκόραραν στην πρώτη τους επίθεση και μετά τους πήρε οχτώ λεπτά να ξαναβρούν τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Ο δε Mpaloniakos πέτυχε έξι σερί πόντους σε διάστημα 2'30 και έπειτα δεν κατάφεραν να βρουν στόχο και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 6-6. Ο Παπευθυμίου πέτυχε όλους τους πόντους των Wardogs, ο Λεβεντούρης όλους τους πόντους για τον Mpaloniako.

Καλύτερο ξεκίνημα για τον Mpaloniako στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Λεβεντούρης πήρε βοήθεια στο σκορ από τον Καραχάλιο (3π) και τον Παναγιωτίδη (2π) και κατάφεραν να ξεφύγουν με 9-17 (16′). Όμως οι Peristeri Wardogs δεν το έβαλαν κάτω, αντέδρασαν και με σερί 14-2 προσπέρασαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 23-19. Πρώτος σκόρερ ο Παπευθυμίου με εννέα πόντους για τους Σκύλους”, ο Λεβεντούρης έξι και ο Καραχάλιος τρεις για τους φιλοξενούμενους.

Πολύ ωραίο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο εκατέρωθεν, καθώς οι ομάδες όντας ισοδύναμες δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Με το ξεκίνημα ο Mpaloniakos ισοφάρισε (23-23, 21′), δέχτηκαν εφτά αναπάντητους πόντους (30-23, 24′) και απάντησαν με το ίδιο νόμισμα για το 30-30 (27′). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Wardogs μπροστά με 34-32  έχοντας πρώτο σκόρερ τον Παπευθυμίου με 8 πόντους, ενώ ο Mpaloniakos είχε τους Λεβεντούρη και Τσιώτα με τέσσερις πόντους έκαστο.

Στην τέταρτη περίοδο ο Mpaloniakos κατάφερε και ανέκτησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα με 34-36 (31′), αλλά οι Peristeri Wardogs ξαναπέρασαν μπροστά και δεν έχασαν ποτέ πάλι το προβάδισμα. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι το +6 (44-38, 34′), αλλά ο Mpaloniakos δεν τα παράτησε, μείωσε στον πόντο (48-47, 39′) αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τρίποντο όταν το σκορ είχε γίνει 50-47, που ήταν και το τελικό. Ο Παπευθυμίου πάλι πρώτος σκόρερ με οχτώ πόντους για τους νικητές, οι Λεβεντούρης και Τσιώτας είχαν πάλι από τέσσερις για τους ηττημένους.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Παπευθυμίου με 31 πόντους (12/23 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/12 βολές), 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τον Mpaloniako καλύτερος ο Λεβεντούρης με 20 πόντους (8/20 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι Peristeri Wardogs είχαν 15/32 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 8/14 βολές, 37 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 τάπες. Ο Mpaloniakos είχε 18/57 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 5/11 βολές, 53 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακατσάνης Κ. 5 (1), Μαυρέλος 5 (1), Αντωνάκης 2 (3μπ), Καρακατσάνης Θ. 6 (2τρ 6ρ), Παπευθυμίου 31 (17ρ 3ασ 4κλ), Μπουργαζάς 1 (5ρ 4ασ).

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Λεβεντούρης 20 (16ρ), Λιόντος 2 (8ρ), Σιδέρης, Παναγιωτίδης 2, Κοτσιώνης 6 (1), Τσιώτας 8 (12ρ), Παπαβασιλείου 4, Καραχάλιος 5 (1).

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι καθώς ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος.