08/03/2020
Space Hellas 5 11 10 19 - 45 -
Old School 19 9 8 15 - 51 -

Νίκησαν τους αήττητους οι Old School!

Οι αήττητοι Space Hellas (13-0), θα υποδεχθούν στα πλαίσια του δεύτερου γύρου και της 14ης αγωνιστικής, του πρώτου ομίλου της Winter Master League 19/20, στις 6-3-2020, τους Old School που βρίσκονται στην τέταρτη θέση του ομίλου με φετινό σερί 8-5. Στον πρώτο γύρο η Space Hellas είχε επικρατήσει 54-62 και θα είναι το φαβορί για τη νίκη.

Αν και άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Old School, θα πάρουν προβάδισμα 0-6 και θα αναγκάσουν σε timeout την Space Hellas στο 06’37’’. Δε θα καταφέρουν πολλά πράγματα μετά το timeout οι παίκτες της Space Hellas, την στιγμή μάλιστα που οι Old School, θα αρχίσουν να σκοράρουν πιο εύκολα, με το δεκάλεπτο να λήγει υπέρ τους 5-19. Επιθετικά δεν ξεχώρισε κάποιος παίκτης της Space Hellas. Από τους Old School ξεχώρισε ο Δουβλαντώνης με 8 πόντους (1 τρίποντο).

Οι πολύ δυνατές άμυνες από τις δύο ομάδες, στο δεύτερο δεκάλεπτο, θα αφήσουν τα λεπτά να κυλούν δίχως σκορ. Η Space Hellas, θα περιορίσει σε σχέση με το πρώτο μέρος τους Old School, και θα είναι καλύτερη επιθετικά, με το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου να γίνεται 11-9 και το ημίχρονο να λήγει 16-28. Από την Space Hellas ξεχώρισε ο Κωνσταντινίδης με 5 πόντους, ενώ από τους Old School ο Πέγκας με 4.

Χαμηλό σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς και οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να βγάζουν πολύ καλές άμυνες. 3’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η Space Hellas θα πιέσει σε όλο το γήπεδο τους Old School, μα οι Old School θα προσαρμοστούν γρήγορα και θα ανταπεξέλθουν. Χαμηλό ξανά το επιμέρους σκορ, 10-8, με την Space Hellas και πάλι λίγο καλύτερη επιθετικά, αλλά οι Old School θα διατηρηθούν μπροστά στο σκορ 10 πόντους (26-36). Από την Space Hellas ξεχώρισε ο Ντουμάνης με 5 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τους Old School, ο Ηλιάδης Άγγελος με 6.

Στην τέταρτη περίοδο η Space Hellas, θα κάνει ότι μπορεί να ανατρέψει το εις βάρος της -10. Θα καταφέρει να μειώσει στο -6 δύο φορές. Όταν το σκορ ήταν 32-38 και στο 35-41. Και τις 2 φορές ο Δουβλαντώνης με τρίποντο θα στείλει τη διαφορά πάλι στο +9. Οι Old School θα πετύχουν και +11 αναγκάζοντας την Space Hellas σε timeout. Στη συνέχεια η Space Hellas θα πετύχει ένα 8-0 διαμορφώνοντας το σκορ 43-46, 41.6’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Οι Old School ωστόσο θα βρουν το σθένος, και θα ανταπεξέλθουν για τελευταία φορά, κερδίζοντας τον αγώνα με 45-51, έστω και αν έχασαν στο επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 19-15. Από την Space Hellas ο Ντουμάνης έκανε ότι μπορούσε με 9 πόντους, ενώ από τους Old School, ο Δουβλαντώνης με 2 κρίσιμα τρίποντα και συνολικά 8 πόντους, πήρε τους Old School στην πλάτη του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 20/32 βολές, 11/48 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 7 assists, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 7/13 βολές, 16/44 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Πήραν 41 rebounds (8 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Δουβλαντώνης (Old School) που πέτυχε 16 πόντους έχοντας 3/3 βολές, 2/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 12 rebounds (1 επιθετικό), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 23 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Ντουμάνης (Space Hellas) που πέτυχε 22 πόντους έχοντας 13/17 βολές, 3/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 10 rebounds (1 επιθετικό), μοίρασε 3 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε τελικό efficiency 24 (Λάθη:2).

Space Hellas (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 2, Βεργογιάννης 5, Ελευθερίου 2, Κωνσταντινίδης 6, Μπαμπάκος 7, Ντουμάνης (vp), Σιαρές 1, Ηλιόπουλος, Καπόπουλος.

Old School (Καρακίτσος): Δουβλαντώνης (mvp), Ζουρντός, Ηλιάδης Άγγελος 10, Ηλιάδης Χρήστος 4, Καρακίτσος, Πέγκας 11, Προβατάς, Σαμοΐλης 5, Χατζηαργύρης 5(1).

Τι μας άρεσε: Οι Old School φάνηκαν να είναι διαβασμένοι και πανέτοιμοι να πάρουν το ροζ φύλλο, από το jump ball.

Τι δεν μας άρεσε: Η χαμηλή πτήση των Space Hellas στην πρώτη περίοδο που θα είναι βαρίδι στο τέλος του αγώνα.