16/09/2020
Brazzerzz Beachterzz 20 17 16 13 - 66 -
Athens State Warriors 20 5 17 14 - 56 -

Νίκησαν χωρίς να εντυπωσιάσουν οι Beachterzz!

Οι Brazzerzz Beachterzz ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup, αφού επιβλήθηκαν με 66-56 των Athens State Warriors, στο κλειστό της Ανθούσας.

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν βρει ρυθμό την επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο 20-20 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Δημητριάδης από την μία με 4 πόντους και Άγγελος Ορφανός από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Beachterzz, ήταν ισοπεδωτικοί σε άμυνα και επίθεση. Δέχθηκαν μόλις 5 πόντους παθητικό, και έτρεξαν ένα επιμέρους 17-5 σερί, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-25. 4 πόντους για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Δριβάκος, ενώ για τους τυπικά φιλοξενούμενους, από 2 έβαλαν οι Αλμπέρτης και Ορφανός.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Athens State Warriors, προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν. Με μπροστάρη των Άγγελο Ορφανό, που σημείωσε 7 πόντους, μείωσαν στους 11, 53-42. Για τους Brazzerzz Beachterzz, 6 πόντους πέτυχε ο Βασίλης Δημητριάδης!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Beachterzz, διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη με 66-56. 7 πόντους έβαλε ο Φώτης Δριβάκος, που ήταν κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα, ενώ για τους Warriors, 8 πόντους έβαλε ο εξαιρετικός Άγγελος Ορφανός!

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Βασίλης Δημητριάδης με 13 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Ορφανός με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 22/58 εντός πεδιάς, 3/17 τρίποντα και 19/36 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη, οι Athens State Warriors, είχαν 21/73 εντός πεδιάς, 2/23 τρίποντα και 12/26 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα ενώ έκαναν και 9 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ζώτος 4, Ζαχαρόπουλος 6, Βγενόπουλος Π 4, Ευσταθόπουλος 5, Δριβάκος 8, Χαΐτος 7, Δημητριάδης 13, Βγενόπουλος 2, Κωνσταντής 3, Χαμηλός 14.

Athens State Warriors (Ανυφαντάκης): ΟρφανόςΓ 3, Αλμπέρτης 8, Σουρδής 9, Καμπρέζης 8, Τσιρδημός Π, Ορφανός Α 24, Τσιρδιμός Κ, Ορφανός Π, Φιλιππόπουλος.

Τι μας άρεσε: Παρακολουθήσαμε ένα αρκετά ανταγωνιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες!