24/09/2019
L' Ovelha Negra 8 14 8 12 - 42 -
Milwaukee Drunks 8 15 15 9 - 47 -

Νίκησαν χωρίς να εντυπωσιάσουν οι Milwaukee Drunks !

Απόγευμα Σαββάτου στο Seven της Ανθούσας οι Milwaukee Drunks έφτασαν στην παρθενική τους νίκη για τη φετινή σεζόν, επικρατώντας της L’Ovelha Negra με 42-47 σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική του 31ου ομίλου του Basketaki Cup. Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τη L’Ovelha να είναι ανταγωνιστική απέναντι σε ομάδα υψηλότερης κατηγορίας, αλλά τους «Μεθυσμένους» να αποδεικνύονται ελαφρώς ανώτεροι στο δεύτερο μέρος. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο Seven, με αμφότερες τις ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά άστοχες και το σκορ να μένει χαμηλά. Οι γηπεδούχοι, παρότι κατάφεραν να προηγηθούν με 6-0 στο ξεκίνημα, αντιμετώπισαν κάποια κενά διαστήματα στη συνέχεια, δεχόμενοι ένα σερί 2-8 από τους Drunks. Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με ανεβασμένη παραγωγικότητα εκατέρωθεν. Η L’Ovelha, που στηρίχθηκε κυρίως στους Κώστα Κολοκυθά (6π. με 2 τρ.), Αρχέλαο Χρυσανθόπουλο (5π. με 1 τρ.) και Βασίλη Γράψα (5π. με 1 τρ.), έχτισε προσωρινό προβάδισμα 6 πόντων (17-11), για να απαντήσουν οι Drunks με τους Σίμο Στασινό (8π.) – Αντώνη Γιάτσε (4π.) και να πάνε στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή. Σκορ ημιχρόνου, 22-23.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το χρονικό σημείο κλειδί όπου κρίθηκε εν πολλοίς το αποτέλεσμα της συνάντησης. Οι Drunks έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ, βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και με σχετική πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις, μπήκαν για τα καλά σε θέση οδηγού (30-38). Στην αντίπερα όχθη, η L’Ovelha Negra ευτύχισε να βρει αρκετές λύσεις χάρη στις προσωπικές ενέργειες του Αρχέλαου Χρυσανθόπουλου, ο οποίος σκόραρε και τους 8 πόντους της ομάδας του, διατηρώντας μια λογική απόσταση από τους αντιπάλους. Παρά το προβληματικό τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν. Με το επιθετικό κρεσέντο του Γιώργου Γρηγορόπουλου (10π.) μείωσαν τη διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού λίγο πριν το φινάλε (42-44), άγχωσαν τους Drunks αλλά δεν κατάφεραν να κλέψουν το ματς. Οι Drunks, που δεν ενθουσίασαν, πήραν μια επαγγελματική νίκη και κοιτούν πλέον το επόμενο παιχνίδι απέναντι στους Gunners (28/9, 18:00 ASH).

Στο τέλος του αγώνα η L’Ovelha Negra είχε 2/6 βολές (33,3%), 16/65 εντός πεδιάς (24,6%) και 8/26 τρίποντα (30,8%). Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 17 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Milwaukee Drunks είχαν 8/8 βολές (100,0%), 19/70 εντός πεδιάς (27,1%) και 1/26 τρίποντα (3,8%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σίμος Στασινός με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές (100,0%), 5/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 14 πόντους και double-double, έχοντας 2/4 βολές (50,0%), 3/14 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

LOvelha Negra (Γρηγορόπουλος) : Γράψας 5 (1), Λυμέρης 2, Χαραλαμπακόπουλος 2, Κολοκυθάς 6 (2), Χρυσανθόπουλος 13 (3), Γρηγορόπουλος 14 (2).

Milwaukee Drunks (Στασινός) : Πάνου 2, Στασινόπουλος 3, Μπέλλης 6, Γεωργίου 7, Νταγκίνης 5, Στασινός 12, Μπέσιος 6 (1), Ντόκος, Γιάτσε 6.

Τι μας άρεσε : Η ανατροπή που επιχείρησε η L’Ovelha Negra στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Τι δεν μας άρεσε : Η επιθετική παραγωγικότητα των δύο ομάδων.