19/03/2024
Fast Break 14 4 13 17 - 48 -
Χάνειball 15 9 10 12 - 46 -

Νίκησαν και περιμένουν οι Fast Break!

Με νίκη έκλεισαν την regular season οι Fast Break το βράδυ της Τρίτης, καθώς σε ένα αμφίρροπο μέχρι το τέλος παιχνίδι επικράτησαν με 48 – 46, έριξαν και μαθηματικά την Χάνειball στην Development 2 και παράλληλα περιμένουν το αποτέλεσμα των Escapers για να δουν αν θα καταλήξουν τρίτοι ή τέταρτοι.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Χάνειball να στέκεται καλύτερα στο ξεκίνημα και να χτίζει προβάδισμα με κορυφαίο τον Καραμπά με 7 πόντους και τους Break να επιστρέφουν μετά το πεντάλεπτο με τον Αρβανιτέλλη να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό με 6 πόντους και τον Δεσποτάκη(4)να σκοράρει από μέση απόσταση, μειώνοντας 14 – 15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν φτωχό από πλευράς συγκομιδής μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Χριστόπουλο να είναι το σημείο αναφοράς για τους φιλοξενούμενους με 7 πόντους, δίνοντας το προβάδισμα με 18 – 24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μητρέλος ήταν ο μοναδικός σκόρερ για τους Fast Break με 4 πόντους.

Το ματς παρέμεινε κλειστό στην τρίτη περίοδο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μη χάνουν σε κανένα σημείο το προβάδισμα ,έχοντας την πρωτοπορία με 31-34. Ο Μητρέλος από το ζωγραφιστό με 6 πόντους και ο Μπουλαξής με το πρώτο του τρίποντο πάλευαν να φέρουν τους Fast Break σε θέση οδηγού, αλλά η Χάνειball με κορυφαίο τον Καραμπά με 6 πόντους και καλάθια από Χριστόπουλο και με Μπελεφάντη, παρέμεινε μπροστά.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να μπαίνουν αποφασισμένοι στην τέταρτη περίοδο και με Αρβανιτέλλη – Μπουλαξή να σκοράρουν από 5 πόντους, πήρε προσωρινά προβάδισμα, με την Χάνειball να αντιδράει αμέσως με μπροστάρη τον Καραμπά με 8 πόντους, γράφοντας το 43 – 46. Στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού, οι Break εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με Αρβανιτέλλη – Μπουλαξή και Μητρέλο και με 5 αναπάντητους πόντους, γυρίσαν το ματς και επικράτησαν 48 – 46.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μητρέλος με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καραμπάς με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Fast Break(Μπουλαξής): Μπουλαξής 11(8ρ.) , Τσάφος,Ωραιόπουλος, Μητρέλος 13(17ρ.), Τζιτζικαλάκης, Αρβανιτέλλης 16(9ρ.), Δεσποτάκης 8.

Χάνειball(Χριστόπουλος): Χατζηνικολής 4(13ρ.), Κότσιφας, Χριστόπουλος 11, Καραμπάς 24(9ρ.), Δαμουλάκης 2(12ρ.),Μπελεφάντης 5(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.