02/11/2023
Pink Paper 20 11 22 19 - 72 -
Saint Pauli 13 15 9 3 - 40 -

Νίκησε όταν έπαιξε άμυνα το Pink Paper!

Bραδάκι Πέμπτης στο Περιστέρι, οι Pink Paper, μπαίνοντας δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό, πήραν σχετικά εύκολα την νίκη απέναντι στους Saint Pauli και έκαναν το 4-1 στο πρωτάθλημα.

Το Pink Paper μπήκε καλά στο παιχνίδι και με πέντε πόντους του Ορφανίδη και ένα τρίποντo του Καραΐσκου πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 11-7, 4:47 πριν τη λήξη. Παντελής με πέντε πόντους και Πιτένης με τέσσερις έδωσαν τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ωστόσο βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου, 20-13!

Απόντες παρέμειναν για δύο λεπτά και οι δύο ομάδες με τον Παντελή να σπάει πρώτος το ρόδι από τα 6,75 για τους φιλοξενούμενους και τον Καρπούζο με 1/2 βολές για τους γηπεδούχους. Οι Saint Pauli σκοραραν κατά ριπάς από τα 6,75 με τον Παντελή, τον Τζοβάρα και τον Χαρακίδα, αλλά οι Pink με τρεις πόντους του Καμπόσου, του Μποτσάκου και του Κοντομίχου παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 31-28.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αφηνιασμένοι στο δεύτερο μέρος και έτρεξαν ένα 9-0 σερί στα πρώτα τρία λεπτά με σκόρερ τον Κοντομίχο (3π), τον Καραΐσκο (4π) και τον Μποτσάκο (2π). Οι Saint Pauli έβγαλαν αντίδραση με τον Λεμονίδη (2π) και τον Παντελή (5π), αλλά οι Pink με ακόμα τρείς πόντους από τον Καμπόσο, δυο από τον Καρπούζη και δυο από τον Καραΐσκο στη λήξη, προηγήθηκαν με 53-37.

Oι Saint Pauli φάνηκαν να ξεμένουν από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και σκόραραν μόνο δια χειρός Πιτένη (3π.). Αντίθετο σκηνικό στην αντίπερα όχθη, καθώς οι Pink Paper δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και με έξι πόντους του Ζηζόπουλου και πέντε του Καμπόσου, κλείδωσαν την τέταρτη τους νίκη για φέτος με 72-40.

Betsson MVP για το Pink Paper αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραΐσκος, ο οπόιος πέτυχε 17 πόντους, κατέβασε 8 ριμπάουντ και έκανε 4 κλεψίματα. Για τους Saint Puli διακρίθηκε ο Λεωνίδας Παντελής με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλεψιμο.

Pink Paper (Αζάρ): Μποτσάκος 10, Καραΐσκος 17, Κωλέττης 2, Καμπόσος 14 (8ριμπ), Ζηζόπουλος 6, Ορφανίδης 8 (6ριμπ), Κοντομίχος 8, Αζαρ 2, Καρπούζης 5.

Saint Pauli (Καραμπάς): Παντελής 16, Τζοβάρας 3, Καραμπάς, Πιτένης 7 (11ριμπ), Λεμονίδης 6 (8ριμπ), Χαρακιδας 4, Καραμούλας 2, Μόνος 2.

Τι μας άρεσε: Η πληρότητα των Pink!

Τι δε μας άρεσε: Η αχρείαστη ένταση της αναμέτρησης σε ορισμένα σημεία.