19/03/2023
Boom Shakalaka 18 18 15 20 - 71 -
ESDDA Graduates 18 12 16 20 - 66 -

Νίκησε και πάει για δύο τελικούς!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development2 , η Boom Shakalaka όντας καλύτερη και συνάμα πιο ψύχραιμη σε όλες τις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, επικράτησε των αξιόμαχων ESDDA Graduates με σκορ 71-66. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιάννης Μπούρμπουλας με 24 πόντους , 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Καββαδίας είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ήταν αντάξιες της κρισιμότητας του και συνάμα της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 18-18. Ο Μάρκουλης παρουσίασε σε όλους όσους βρέθηκαν στο κλειστό βορείων των προαστίων ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου ταλέντου που διαθέτει, καθώς πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από την πλευρά της ομάδας του Μπάμπη Τσίτσιρα, οι Καββαδίας και Λουκαΐδης αποτέλεσαν τα σημαντικότερα γρανάζια στη επιθετική μηχανή των ‘’οράνιε’’ με 6 πόντους έκαστος.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Γιάννη Μπούρμπουλα, χάρις τον επιθετικό του οίστρο έξω από τη γραμμή των 6.75. Ο ηγέτης της  Boom ήταν απολαυστικός και τέσσερα εύστοχα σουτ τριών πόντων οδήγησε την ομάδα του στην ανάπαυλα στο συν έξι με σκορ 36-30. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Λουκαΐδης ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 4 πόντους στο ενεργητικό του.

Η Boom παρόλο τη πίεση που δέχτηκε από τον αντίπαλο της στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να κλείσει τη περίοδο σε θέση ισχύος με σκορ 51-46. Ο Μάρκουλης πήρε εκ νέου το όπλο του, και με τρία συνεχόμενα ντραιβ από το αριστερό διάδρομο με ανάποδο χέρι, αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των γηπεδούχων στη προτελευταία στροφή του παιχνιδιού. Ο Χριστοφόρου τελείωσε το δεκάλεπτο με 4 πόντους στο παλμαρέ του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι Μπούρμπουλας(8π) και Μάρκουλης(5π) πέτυχαν τους δεκατρείς από τους 20 συνολικά πόντους στο διάστημα αυτό και οδήγησαν την Boom σε μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 71-66.

Η Boom Shakalaka είχε 20/38 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 10/21 βολές, 43 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 17 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/55 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 8/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα και 17 λάθη .

Boom Shakalaka(Μουστάκας): Αλεφαντινός 5, Κοττέας 9, Κυρίμης 4, Λάσκος 3, Μάρκουλης 21, Μπούρμπουλας 24, Παπαποστόλου 2, Φλόκας 3.

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Γκάμαρης 11, Ζαχαριάδης 4, Καββαδίας 15, Καπαγεωργόπουλος, Λουκαΐδης 10, Μηνάς, Ναρλής 7, Παπανικολόπουλος 5, Σαπουτζής 10, Τσίτσιρας, Τσακίρης, Χριστοφόρου 4.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της Boom για να μπει στα Playoffs!