24/06/2022
Digeders BC 16 12 7 10 - 45 -
Reddicolo 19 28 14 12 - 73 -

Νίκησε και περιμένει το Red-Dicolo!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο όμιλο της Summer D2-League το Red-Dicolo, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισε εύκολα την πεντάδα των Digeders με 45-73 και περιμένει να ολοκληρωθεί η αγωνιστική για να δει αν θα μπει στα playoff!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με το Red-Dicolo να προηγείται με 16-19, έπειτα από 5 πόντους του Μαφίδη, 5 του Ράδου και 3 του Ποντικού. Ο Τσούλος με 11 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ένα τρίποντο είχε ο Πατεράκης και ένα δίποντο ο Παπαδόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ρεντικωλιώτες πάτησαν γκάζι και και τους Γεωργακόπουλο, Θειακούλη, Μαφίδη και Ποντικό να πετούν φωτιές με 6 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 28-47. Δεν μπόρεσαν οι Digeders να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 8 νέους πόντους του Τσούλου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι, καθώς με 5 νέους πόντους του Ράδου, 4 του Μαφίδη και 4 του Τούντα, έφτασαν την διαφορά στους 26 πόντους, 35-61. Ο Τσούλος με 3 πόντους και οι Στέκας – Παπαδόπουλος με 2 πόντους ο καθένας βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 35-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την υπερομάδα του Νίκου Μακρή να φτάνει στη νίκη με 45-73, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ράδου, Ποντικού, Τούντα και Μαφίδη. Για τους Digeders στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσούλος, Στέκας και Πατεράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 12/42 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 8/17 βολές, 28/53 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Digeders o Τσούλος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 6/11 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Red-Dicolo ο Μαφίδης με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Digeders (Ζορμπάς): Παπαδόπουλος 4, Ζορμπάς, Πατεράκης 12 (2), Στέκας 5, Τσούλος 24 (3)

Red-Dicolo (Γεωργακόπουλος): Θειακούλης 6, Γεωργακόπουλος 8, Μαφίδης 17 (3), Ποντικός 12, Ράδος 16, Τούντας 12, Τσιάβος 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!