01/06/2022
Cosa Nostra 12 16 8 15 - 51 -
Winston Wizards 10 5 12 4 - 31 -

Νίκησε και τις απουσίες η Cosa Nostra!

Mε Χατζησυμεωνίδη και Τραγή να κάνουν το… step up εν τη απουσία των Μπρούστα και Γονιδάκη, η Cosa Nostra κυριάρχησε στο παιχνίδι και έφτασε στην επικράτηση επί των Winston Wizards, με τελικό σκορ 51-31.

Νταής (3) από Winston και Καμπουράκης από Cosa βρήκαν στόχο από τα 6.75 νωρίς νωρίς στην αναμέτρηση, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι εξαιρετικός και να μην επιρρεάζεται από τις πολλές απουσίες εκατέρωθεν, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-10 για Cosa, με το παιχνίδι να αναμένεται αμφίρροπο μέχρι τέλους.

Ο Τραγής με τον Κουτσουριδάκη και τον μόνιμα… αεικίνητο Κάκιο ήταν η…βενζίνη στο ντεπόζιτο της Cosa, η οποία ανέβασε τη διαφορά και πήρε για τα καλά τα ηνία του παιχνιδιού. Ο Τοσουνίδης προσπάθησε πολύ να μην αφήσει το παιχνίδι να ξεφύγει, με το πολύ όμορφο πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 28-15.

Πολλές βεβιασμένες προσπάθειες από τις δύο παρέες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον αγώνα να χάνει λίγο τον ρυθμό του. Τοσουνίδης και Κάκιος προσπάθησαν να βάλουν κάποιες… πινελιές ποιότητας και να επαναφέρουν το παιχνίδι στην εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 36-27 για Cosa!

Οι Χατζησυμεωνίδης και Τραγής δεν είχαν όρεξη για… ανατροπές και θρίλερ, με την Cosa Nostra να συνεχίζει μέχρι τέλους την θετική της εμφάνιση και να φτάνει στη δίκαιη όπως φάνηκε επικράτηση με τελικό σκορ 51-31.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Χατζησυμεωνίδης με 7 πόντους,19 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Wizards ξεχώρισε ο Χρήστος Τοσουνίδης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κοψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/51 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 2/2 βολές, 56 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/26 δίποντα, 5/38 τρίποντα, 2/3 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας 8 (9 ριμπ.), Χατζησυμεωνίδης 7 (19 ριμπ.), Καμπουράκης 3, Τραγής 17, Κουτσουριδάκης 4, Κάκιος 12 (18 ριμπ.).

Winston Wizards (Νταής): Νταής 12, Λαβράνος, Τσικής 2, Τοσουνίδης 11 (12 ριμπ ), Φράγκος 6 (10 ριμπ.).

Τί μας άρεσε: Η καλή εμφάνιση του Τραγή!