24/01/2023
Beerokoillers 15 8 10 2 - 35 -
Optimus Priamus 15 4 12 9 - 40 -

Νίκησε και τις απουσίες οι Optimus Priamus!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι Optimus Priamus  πέτυχαν μια άκρως σημαντική νίκη, καθώς οι Beerokoillers υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 35-40. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Θανάσης Δελβενακιώτης με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ  και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Απόλλων Λιακόπουλος είχε 4 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα είχαν όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 15-15. Ο Φανουργιάκης παρουσίασε ένα μέρος του επιθετικού ταλέντου που τον χαρακτηρίζει, πετυχαίνοντας  6 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Καπελές(8π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Beerokoillers στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς και οι δύο ομάδες σκόραραν δώδεκα πόντους. Ο Νεοφύτου σε αυτό  το διάστημα ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 4 πόντους στο ενεργητικό του.  Στον αντίποδα, οι Δελβενακιώτης και Φανουργιάκης πέτυχαν από 2 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει του 23-19 υπέρ των Beerokoillers.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με αποκλειστικό σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα και εν τέλει τα κατάφεραν. Ο Λιάγκος σε 5:58 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 4 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι Beerokoillers οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 33-31. Οι Priamus εμφάνισαν ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, αλλά και πάλι έμειναν μακριά από το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο. Ο Φλώρος με 4 πόντους βοήθησε την ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, καθώς με όπλο τη εξαιρετική τους άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τον αντίπαλο στους μόλις δύο πόντους, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 35-40.

Οι Optimus Priamus είχαν 17/55 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/18 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/43 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 12/43 βολές, 48 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κόψιμο και 11 λάθη.

Beerokoillers(Μανδηλαράς): Καπελλές 12, Κοσμαδάκης 4, Λιάγκος 4, Λιακόπουλος 4, Μανδηλαράς, Νεοφύτου 6, Ψαλτόπουλος 2, Ψεματίκας 3.

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης) : Ασπιώτης , Δάρας 4, Δελβενακιώτης 6, Καλτσάκας 5, Νομικός 2, Πάγκαλος 3, Σκουτέρης, Φανουργιάκης 12, Φλώρος 8, Φουντουλάκης.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι φιλοξενούμενοι παρά τις απουσίες, αλλά και τη κακή εμφάνιση που πραγματοποίησαν, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη!