10/01/2024
Athens Pistols 12 17 5 15 - 49 -
Deportivo Faliro 16 17 17 18 - 68 -

Νίκησε και το κρύο η Deportivo Faliro!

Η Deportivo Faliro ζεστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας όμορφο μπάσκετ, πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη στο επί των Athens Pistols με σκορ 49-68.

Παρά το τσουχτερό κρύο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά επιθετικά στην αναμέτρηση και εναλλάσονταν στο σκορ. Βρυώνης και Πατρώνης Χρήστος ξεχώρισαν  επιθετικά για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να οδηγεί στο σκοράρισμα ο Μαρινάκης με 8 πόντους. Η Deportivo Faliro έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 12-16.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ. Ο Νεγκρίν, στο ντεμπούτο τους με τους Arhens Pistols, βοήθησε πολύ επιθετικά την ομάδα του με 8 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο. Ο Φελλάς ήταν αυτός που κράτησε μπροστά στο σκορ την Deportivo Faliro. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και έκανε την διαφορά για την Deportivo Faliro. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, δεχόμενη μόλις πέντε πόντους και με  γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, ξέφυγε στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 34-50.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με την Deportivo Faliro να είναι σοβαρή μέχρι το τέλος και να σημειώνει άλλη μια νίκη που την διατηρεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 49-68.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Καμακάρης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Νεγκρίν με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/51 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 5/11 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ,  13 κλεψίματα, 0 κοψίματα,11  λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/34 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 7/11 βολές, 42 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη.

Athens Pistols (Ρήγας): Πατρώνης Π. 4, Πατρώνης Χ. 4, Καραγεώργης 12, Νεγκρίν 14, Ρήγας 3, Ανδρικόπουλος 2, Κόκκαλης 3, Αρόγιο, Βρυώνης 7.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γκιουλιστάνης, Γαρμπής 12, Ναυπλιώτης 6, Καμακάρης 14, Μαρούσος 10, Κομνηνός 1, Φελλάς 17, Μαρινάκης 8.

Τι μας άρεσε: Η κυκλοφορία της μπάλας της Deportivo Faliro.