27/10/2023
Cosa Nostra 15 11 19 19 - 64 -
Lobsters BC 11 9 18 18 - 56 -

Νίκησε και έκανε rotation η Cosa Nostra!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall η Cosa Nostra επικράτησε των Lobsters με 64-56, δίνοντας αρκετό χρόνο σε όλους τους παίκτες της και φτάνοντας τις 3 νίκες στον τέταρτο όμιλο της Evolution League. Προβλημάτων συνέχεια για τους Lobsters που εμφανίστηκαν με απουσίες και υποχώρησαν στο 0-4.

Με τα έτοιμα καλάθια που μοίρασε ο Ρες (4π., 5 ασί.) και την αποτελεσματικότητα των Κάκιου (6π.), Γονιδάκη (3π.) και Βιλλιώτη (2π.), η Cosa Nostra μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού, χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα. Οι Lobsters αντέδρασαν με μακρινά σουτ των Τρικαλιώτη (4π.), Δελαλή (3π.), Γεωργίου (2π.) και Μπενιουδάκη (2π.) μειώνοντας τη διαφορά και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -4. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές ήταν αρκετά άστοχοι, αλλά και αποτελεσματικοί στην άμυνα, όπως καταδεικνύει και το επιμέρους 11-9 της δεύτερης περιόδου. Μοίρας (5π.), Κάκιος (4π.) και Μπρούστας (2π.) τράβηξαν το κουπί για την Cosa, ενώ οι Αστακοί απάντησαν με Τρικαλιώτη (5π.), Ντούντο (2π.), Μπενιουδάκη (2π.) και Μπάρλα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-20.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων εκτοξεύτηκε. Ο Ρες (11π.) ήταν εκπληκτικός τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά σε αυτό το διάστημα, οδηγώντας επιθετικά την ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη οι Lobsters δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν σημαντικά, βρίσκοντας λύσεις από τους Μπενιουδάκη (6π.), Δελαλή (5π.), Τρέντσιο (4π.) και Τρικαλιώτη (4π.) και παραμένοντας στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου, παρά τις κομβικές απουσίες τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-38.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Cosa είχε απάντηση κάθε φορά που Lobsters πλησίαζαν επικίνδυνα και με πρωταγωνιστές τους Μοίρα (6π.), Κάκιο (4π.), Κουτσουριδάκη (3π.) και Ρε (3π.) σφράγισαν τη νίκη. Οι Lobsters, παρά την προσπάθεια των Δελαλή (9π.), Τρέντσιου (6π.) και Τρικαλιώτη (3π.), δεν κατάφεραν να αποφύγουν τη νέα ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, η Cosa Nostra είχε 21/45 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Lobsters είχαν 15/41 δίποντα, 8/38 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος Ρες με 17 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, ¼ τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Τρέντσιος με 10 πόντους και φλερτάροντας με το triple-double, έχοντας 5/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/2 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Cosa Nostra (Ρες) : Βιλλιώτης 2, Γονιδάκης 3 (1), Κάκιος 16, Καμπουράκης, Κουτσουριδάκης 3 (1), Μαυρίδης 6, Μοίρας 11 (3), Μπρούστας 6, Ρες 17 (1), Τζαχρίστας.

Lobsters (Τρικαλιώτης) : Γεωργίου 2, Δελαλής 17 (4), Μπάρλας 2, Μπενιουδάκης 10, Ντούντος 2, Τρέντσιος 10, Τρικαλιώτης 13 (4).

Τι μας άρεσε : Το παρά λίγο double-double του Κυριάκου Ρε (10π., 8 ασί.)