19/07/2021
Ελβετία 2005 BC 11 9 13 18 12 63 -
Puebla BC 16 5 15 15 8 59 -

Νίκησε στην παράταση η Ελβετία 2005 BC!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες με τους παίκτες της Puebla να κάνουν ένα μικρό σερί στο τέλος διαμορφώνοντας το 11-16. Ο Μυτιληναίος είχε τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους ενώ ο Αποστόλου είχε έξι πόντους με δύο μεγάλα τρίποντα για τους φιλοξενούμενους.

Στη δεύτερη περίοδο η Ελβετία 2005 BC βελτίωσε την άμυνα της και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 20-19 με τον Σερετάκη και τον Πρόδρομο Δημητριάδη να πετυχαίνουν από τρείς πόντους. Οι φιλοξενούμενοι με το δίποντο Λεκομπλέ πήραν ξανά το προβάδισμα με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 20-21.

Η Ελβετία 2005 BC μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πρόδρομο Δημητριάδη να πετυχαίνει οχτώ πόντους, όμως η Puebla βρήκε λύσεις στην επίθεση με τα τρίποντα των Δημήτρη Σουρμελίδη και Αποστόλου κάνοντας το 33-36.

Στην τέταρτη περίοδο του παιχνιδιού η Ελβετία γύρισε το παιχνίδι και με τους Πρόδρομο Δημητριάδη και Σερετάκη έφτασε να προηγείται με 49-41 τρία λεπτά πριν την λήξη. Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με τους Λεκομπλέ και Αποστόλου έκανε το 51-51 οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Στην παράταση ο Πρόδρομος Δημητριάδης συνέχισε την παράσταση του οδηγώντας την Ελβετία 2005 BC στην νίκη με το 63-59. Ο Αποστόλου προσπάθησε πετυχαίνοντας πέντε πόντους αλλά δεν μπόρεσε να ξαναδώσει την διαφορά στην ομάδα του.

Ελβετία 2005 BC: Δημητρίου Γιώργος 0, Μυτιληναίος 11 (1τρ., 7ρ.), Κυναμέας 1 (7ρ.), Οργαντζής 7 (1τρ.), Δημητριάδης Πρόδρομος 30 (2τρ., 10ρ.), Δημητριάδης Γιάννης 4 (9ρ.), Σερετάκης 10 (2τρ.), Ψαθάς 0, Ράντος

Puebla: Σουρμελίδης Δημήτρης 11 (3τρ., 7ρ.), Αποστόλου 22 (5τρ., 13ρ., 2κλ.), Παχτάς 2, Αλεξανδρίδης 0 (6ρ.), Λεκομπλές 11 (9ρ., 2μπ.), Σουρμελίδης Γιώργος 8 (2τρ., 3κλ.), Δαμιανίδης 5, Λαπαρίδης 0, Παπαρρώσης 0

Τι μας άρεσε:  Ο Πρόδρομος Δημητριάδης ήταν σε εξαιρετική φόρμα οδηγώντας την ομάδα του σε μία πολύ σημαντική νίκη.