12/09/2020
Black Panthers 5 9 23 12 - 49 -
Black Mamba 16 18 17 16 - 67 -

Νίκησε το μαύρο των Mamba!

Ποδαρικό με το δεξί για το Black Mamba στον 21ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησε εύκολα των Black Panthers με 49-67 στο Athens Sports Hall.

Το Black Mamba μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Μπολοτάκη και άλλους τόσους του Χιμντάν προηγήθηκε με 0-14, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +11, 5-16. Ο Μένεγος έξω από την γραμμή των 6,75μ. και ο Πλιάτσικας μέσα από το ζωγραφιστό ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Μπασδάνη είχε τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και με ακόμη 11 πόντους του Μπολοτάκη πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 14-34. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Black Panthers παρά τους 4 πόντους του Μαυρωνά και το τριποντάκι του Κώστα Καββαδία.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, αφού με 6 πόντους του Μπολοτάκη και τρίποντα των Φώτογλου – Μαρίτσα, βρέθηκαν στο +27, 14-41. Ωστόσο, οι Πάνθηρες δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με 6 πόντους του Κώστα Καββαδία, δύο τρίποντα του Μένεγου και 4 πόντους του Μαυρωνά, μάζεψαν την διαφορά στους 14, 37-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Black Mamba διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Χιμντάν (6π), Βαμβακάρη (4π) και Μπολοτάκη (4π), έφτασε εύκολα στη νίκη με 49-67. Για την παρέα του απόντα Καραμάνη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μένεγος και Τσαβδαρίδης με 6 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 11/40 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/15 βολές, 25/62 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν μόλις 3 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Black Panthers ο Μένεγος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 1/6 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος για το Black Mamba ο Χιμντάν με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές και 7/15 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Black Panthers (Καββαδίας Κ.): Μαυρωνάς 8, Μένεγος 15 (4), Καββαδίας Κ. 7 (1), Παυλίδης 3, Σουβλάκης 3, Ρήγας 3 (1), Καββαδίας Τ. 3 (1), Τσαβδαρίδης 4, Πλιάτσικας 3

Black Mamba (Μπασδάνης): Θεοδοσίου (16 ριμπ., 9 ασίστ), Μαρίτσας 5 (1), Μπολοτάκης 27 (1), Βαμβακάρης 12, Φώτογλου 5 (1), Χιμντάν 18

Τι μας άρεσε: Τόσο η διάρκεια που είχε στην απόδοσή του το Black Mamba, όσο και η εμφάνιση των Black Panthers στο δεύτερο μέρος!