27/01/2024
Terroristas 4 4 8 9 - 25 -
Campeon Εθνικός Star 13 7 7 6 - 33 -

Νίκησε χωρίς να… βγάλει μάτια ο Campeon Εθνικός Star!

Σε ένα ματς που η επιθετική παραγωγικότητα δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα, ο Campeon Εθνικός Star ήταν εκείνος που πήρε τη νίκη με 25-33 κόντρα στους Terroristas. Οι δύο ομάδες δε βρέθηκαν σε καλή μέρα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στις 9 νίκες (9-7), επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα, ενώ από την άλλη οι Terroristas έπεσαν στο 2-15.

Για αρκετά λεπτά στο ξεκίνημα του ματς οι γηπεδούχοι έμειναν κολλημένοι στους 2 πόντους, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο 2-11. Ο Λεπίτκας έγινε ο παίκτης που μετά τον Τζούδα βρήκε πόντους για τους Terroristas, ενώ ο Αργεντίνης διαμόρφωσε το 4-13 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν όσον αφορά το θέαμα. Οι δύο ομάδες έβρισκαν πόντους με το «σταγονόμετρο», με τον Εθνικό Star να διατηρεί το προβάδισμα του. Σιαπάνης και Λάγιος έδωσαν λύσεις στους φιλοξενούμενους και κάπως έτσι ο φωτεινός πίνακας έγραφε 8-20 όταν οι ομάδες πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου.

Ο Λίτινας μπήκε ορεξάτος στην τρίτη περίοδο και μείωσε σε 14-22. Ο Μελάς, ωστόσο, είχε απάντηση σε αυτή την αντίδραση που έβγαλαν οι αντίπαλοι και με τρίποντη εκτέλεση διαμόρφωσε το 14-27, για να έρθει ο Αργεντίνης στη συνέχεια και να κάνει το 14-27. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το καλάθι του Λίτινα ο οποίος πήγε το σκορ στο 16-27.

Βατικιώτης και Λίτινας έκαναν μία τελευταία προσπάθεια για τους Terroristas και έφεραν την ομάδα τους στο -5(22-27). Ο Αργεντίνης, όμως, βγήκε μπροστά και σε συνεργασία με τον Σιαπάνη ανέβασαν πάλι την απόσταση στους 10 πόντους (22-32) και πλέον ο Εθνικός Star είχε «καθαρίσει» τη νίκη, η οποία ήρθε επίσημα με το τελικό 25-33.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Αργεντίνης με 15 πόντους, 1 ασίστ,  1 κλέψιμο, 16 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Terroristas ξεχώρισε ο Θωμάς Τσιαούσης με 25 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Οι Terroristas μέτρησαν 9/37 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 4/8 βολές, 32 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 λάθη και 2 μπλοκ. Ο Campeon Εθνικός Star τελείωσε το ματς με  12/37 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 3/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, όπως και 3 κλέψιματα, 12 λάθη και 5 μπλοκ.

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 2(6ρ.), Κονοφάος, Λίτινας 11(2ρ.), Λεπίτκας 3(3ρ.), Τζούδας 2(3ρ.), Τσιαούσης Ι. 5(2ρ.), Τσιαούσης Θ. 2(15ρ.)

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Αργεντίνης 15(18ρ.), Γαλάνης, Ζουρίδης, Λάγιος 9(2ρ.), Μελάς 6(7ρ.), Σιαπάνης 3(3ρ.), Τόλιας

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση του Αργεντίνη!