24/04/2024
Λύκοι 5 7 17 14 - 43 -
Cosa Nostra 6 14 10 15 - 45 -

Νίκη στις λεπτομέρειες για την Cosa!

Μπορεί η αναμέτρηση να μην πήγε "ψηλά" στην παραγωγή πόντων, ήταν όμως ενδιαφέρουσα και σε... winter mode, με την Cosa Nostra να κερδίζει τους Λύκους με τελικό 43-45.

Αν κάτι έπρεπε να απασχολήσει τους Λύκους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αυτό ήταν η δυσκολία που είχαν στο να παράγουν φάσεις, παίρνοντας πολλά σουτ στη λήξη των επιθέσεών τους. Από την άλλη η Cosa έπαιξε πιο ελεύθερα, είδε τον Κάκιο να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 5-6 για την παρέα του, με τον Κούβελα να μειώνει στο τέλος. Ο Κυριάκος μπήκε και εκτέλεσε από μακριά στο ξεκίνημα της περιόδου, με την τρομερή άμυνα των φιλοξενούμενων να προσπαθεί να διασπάσει ο Ιατρού με προσωπικές ενέργειες, με τον Κάκιο να συνεχίζει να μην... πιάνεται, για το 12-20 πρώτου ημιχρόνου!

Ο Κούβελας το πήρε πάνω του καθώς έβλεπε πως... έπρεπε να το κάνει! Ο Φλυτζάνης ήρθε από τον πάγκο για την Cosa και... κόλλησε δύο τρίποντα, με τον Βαγγέλη τον Ιατρού με ένα τρίποντο να απαντά άμεσα με τη διαφορά να πέφτει ξανά και το παιχνίδι πλέον να πηγαίνει στον πόντο,29-30 για τρίτη περίοδο. Ήταν σε mode... playoffs το παιχνίδι την τέταρτη περίοδο, με τις δύο παρέας να θέλουν τη νίκη για λόγους γοήτρου! Αυτή ήρθε για την Cosa Nostra εν τέλει, με το τελικό σκορ στον πίνακα του ΣΕΦ να είναι το 43-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλας ο Κάκιος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθη. Από τους γγπεδούχους ξεχώρισε ο Άρης Σάββας με 5 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Σόμπολος 2, Σάββας 5, Κούβελας 11, Χαροκόπος 5 Κυριάκος 3, Ιατρού 17.

Cosa Nostra (Ρες): Στρέγλος 2, Χατζησυμεωνίδης 6, Ρες 13, Μαυρίδης 4, Κουτσουριδάκης 2, Φλυτζάνης 8, Κάκιος 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!