16/01/2024
Vatos Krokos 18 13 12 13 - 56 -
Sun City Spurs 11 17 19 13 - 61 -

Νίκη στο τέλος για Sun City Spurs!

Oι Sun City Spurs, αν και ήταν το φαβορί στα χαρτιά, δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στους πολύ μαχητικούς Vatos Krokos αλλά πήραν την νίκη με σκορ 56-61.

Μπορεί η βαθμολογική διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες να ήταν μεγάλη, αυτό όμως δεν αποτυπώθηκε και στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται να ακολουθήσουν. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 18-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs, ισορρόπησαν το παιχνίδι και πλησίασαν στο σκορ, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Vatos Krokos να έχουν το προβάδισμα με 31-29.

Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο, εκμεταλευόμενοι το βάθος στον πάγκο τους, πέρασαν μπροστά στο σκορ, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από αρκετούς παίκτες. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-48.

Στην τελευταία περίοδο οι Sun City Spurs, είχαν πάντα το προβάδισμα, χωρίς να καταφέρουν να κλειδώσουν την νίκη από νωρίς. Όμως τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια σημαντική νίκη για την παραμονή στην κατηγορία, που είναι ο στόχος τους όπως έχουν δηλώσει, με σκορ 56-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλκιβιάδης Χριστόπουλος με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/37 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 9/18 βολές, 31 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/32 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 13/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη.

Vatos Krokos (Αμαργιανός): Αμαργιανός 7, Βιντζηλαίος 15, Χριστόπουλος 14, Τσεκούρας 5, Καλλίτσας 2, Παπαναστασίου 9, Φερίδης 4.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Οικονομάκος, Σαλονικίδης 6, Μαγγωνάκης 17, Μελισσάρης, Αφαλίδης 4, Μπούσης 1, Διονυσόπουλος 6, Ρούμελης 2, Κυριαζίδης 7, Γκαβανόπουλος 16, Κακλέας 2.

Τι μας άρεσε: Το all around παιχνίδι του Χρήστου Γκαβανόπουλου.