02/11/2023
Anatolians Jazz 15 20 13 19 15 82 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 20 11 18 18 25 92 -

Νικητές μετά από δύο παρατάσεις οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε με τους Seattle SuperΨΩΝΙΑ να έχουν ένα ελαφρή προβάδισμα με σκορ 15-20. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και παίξανε με πάθος κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, δημιουργώντας μια ανταγωνιστική ατμόσφαιρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Anatolians Jazz έδειξαν την αποφασιστικότητά τους και ανέβασαν τον ρυθμό και το τέμπο στην επίθεση τους. Αυτό τους βοήθησε να ανατρέψουν το παιχνίδι και να καταλήξουν μπροστά με σκορ 35-31 κατά το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι παίκτες των Anatolians Jazz, ειδικά οι Μπαντής, Οδοντίδης και Χατζηεμμανουήλ πέτυχαν εντυπωσιακές επιδόσεις στο παρκέ

Καθώς το παιχνίδι προχωρούσε, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο αγωνία και ανατροπές. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ αντέδρασαν δυναμικά, επιδεικνύοντας την ικανότητά τους στο σκράρισμα και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να προηγηθούν με 48-49. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε έναν αγώνα ψυχολογικής αντοχής, καθώς και οι δύο ομάδες πάλευαν για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ένταση ήταν ασφυκτική. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και αιφνιδιαστικές επιθέσεις. 5 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του παιχνιδιού ο Μπαντής πετύχε ένα σπουδαίο τρίποντο μέσω του οποίου το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.Στο ίδιο μήκος κύματος και η παράταση με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά καθ΄όλη την διάρκεια της. 2 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη της παράτασης και ενώ οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ προηγούνταν με 2 πόντους οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να ισοφαρίσουν με ένα σουτ από τα 6 μέτρα αστόχησαν αλλά για καλή τους τύχη εκεί βρέθηκε ο Οδοντίδης ο οποίος με ένα Putback κατάφερε και έστειλε το παιχνίδι και σε δεύτερη παράταση.Στη δεύτερη παράταση του αγώνα οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ ήταν πιο ψύχραιμοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν όλες τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και εν τέλει ήταν αυτοί η οποίοι πήραν την νίκη σε ένα παιχνίδι που θα μνημονεύεται για πολύ καιρό.

MVP του αγώνα είναι ο Τοπαλίδης Γεώργιος ο οποίος πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Anatolians Jazz είναι ο Μπαντής Γεώργιος ο οποίος πέτυχε Double Double με 22 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Βαφειάδης 9(2), Εφραιμίδης 3, Μπαντής 22(2), Οδοντίδης 22, Παρισάκης 11, Χατζηεμμανουήλ 13(3), Χατζόπουλος 2

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: ΑκριτόπουλοςΑπ. 2, ΑκριτόπουλοςΧρ. 16(2), Γραμματίκας 23, Ιωαννίδης, Καλιάτσος 11(2), Κατσιώρας 7, Μουράτης, Νταμπούδης 6, Τοπαλίδης 27(2)