15/10/2023
Atlanta Socks 16 22 16 20 - 74 -
Phoenix Stars 16 7 19 18 - 60 -

Νικητές οι Atlanta Socks!

Πρώτο δεκάλεπτο και εκπληκτικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι. Με εκατέρωθεν σερί και από τις δύο ομάδες με τους μεν Atlanta Socks να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι σκοράροντας ένα σερι καλαθιών. Από την άλλη, οι Phoenix Stars απάντησαν σε αυτά τα καλάθια και έφεραν το ματς στα ίσια με ένα εκπληκτικό Buzzer Beater τρίποντο του Παλαμήδη. Σκορ πρώτης περιόδου 16-16.

Καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Atlanta Socks κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους οι οποίοι έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Βούλγαρη,Κεσίσογλου και Κυριακού και με ένα καταπληκτικό Buzzer Beater του Σωκράτη Βούλγαρη έκλεισαν με τον ιδανικότερο για αυτούς τρόπο την δεύτερη περίοδο με επίμερους σκόρ 22-7.

Τρίτη περίοδος και οι ομάδες σε ένα δυνατό παιχνίδι συνέχισαν τις μάχες για την νίκη. Οι Phoenix Stars με τους Παλαμήδη και Σερετάκη να ευστοχούν στις προσπάθειες που επιχείρησαν κράτησαν την ομάδα τους ζωντανή στο παιχνίδι, χωρίς να καραφέρουν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Οι Atlanta Socks συνέχισαν να κρατούν τα ηνία του σκορ, με τους Σωκράτη Βούλγαρη και Κεσίσογλου να βοηθούν σε μεγάλο βαθμό την ομάδα σε αυτο, με τελικό σκορ περιόδου 54-42.

Σταθερά υψηλό ο ρυθμός του παιχνιδιού και στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για μπάσκετ ανεξαρτήτου του σκορ με τους Atlanta Socks εν τέλει να παίρνουν την νίκη έναντιας των σκληροτράχηλων Phoenix Stars με σκορ 74-60.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βούλγαρης Σωκράτης ο οποίος άγγιξε το Double Double πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς από τους Phoenix Stars ο Παλαμήδης Αναστάσιος ο οποίος και αυτός από την πλευρά του άγγιξε το Double Double καθώς πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Atlanta Socks: ΒούλγαρηςΣτυλ. 9(3), ΒούλγαρηςΣωκ. 23(4), Γκιόκας, Κατσικαρίδης, Κεσίσογλου 18(4), Κυριακού 12, Λογοθέτης 9(2), Τεμέλκου 3(1), Χαλκιαδής, Χατζηκυριακίδης

Phoenix Stars: Δέλκος 6(2), Δημητριάδης 9(1), Δουλγερίδης, Οργαντζής 1, Παλαμήδης 21(3), Σερετάκης 13(4), Τερμεντζής 10, Τσώτσος