31/03/2024
Komodo Dragons 18 14 24 15 - 71 -
Cosa Nostra 7 20 19 17 - 63 -

Νικητές οι Komodo Dragons στο πρώτο ημίχρονο της μάχης!

Η ομάδα του κοουτς Κωνσταντίνου επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κατα το ήμισυ, αφού ναι μεν πήρε τη νίκη, αλλά με μια διαφορά(71-63) που αφήνει ορθάνοιχτη τη πόρτα και για τις δυο πρωταγωνίστριες ομάδες!

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, καθώς με τους Δεληγιάννη και Γαιτανάκη να βρίσκουν σκορ έξω από την γραμμή των 6.75, αλλά και τον Ελ Ντουντ να περνάει χειροπέδες στον Θανάση Μπρούστα κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 18-7! Απο την άλλη πλευρά, ήταν ξεκάθαρο, ότι η υπέρμετρη θέληση να βγάλουν οι φιλοξενούμενοι την καλύτερη και πιο ανταγωνιστική εκδοχή του εαυτού τους, δεν τους επέτρεψε να διαχειριστούν τα έντονα συναισθήματα τους, που σε τέτοιους αγώνες είναι ένα από τα πιο κομβικά στοιχεία που καθορίζουν την έκβαση τους! Η ομάδα του Captain Γιώργου Γονιδάκη,παρουσιάστηκε νευρική, άστοχη, χωρίς καθαρό μυαλό και με κακή αμυντική συμπεριφορά. Πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ρες με 3 πόντους!

Στην συνέχεια οι ρόλοι και η αγωνιστική εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην! Η Cosa έβγαλε επιτέλους την σκληράδα που την χαρακτηρίζει σαν ομάδα, έκλεισε τους διαδρόμους πρός το καλάθι της, κατέβασε τον αντίπαλο στους δεκαπέντε πόντους, είδε τον Μπρόυστα να αφήνει το πρώτο αγωνιστικό αποτύπωμα στο παρκε με 5 πόντους στο ενεργητικό του, τον Μούρτζη να πετυχαίνει 2 θεοπαλαβα τρίποντα από τα 9 μέτρα και με τον Ρες να καθοδηγεί όλο τον οργανισμό με απολύτως μαεστρικό τρόπο εντός και εκτός παρκέ κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους Dragons, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο μείον πέντε με σκορ 32-27! Στον αντίποδα, όταν στο πρώτο δεκάλεπτο δέχεσαι 7 πόντους και στο δεύτερο 20, είναι ηλίου φαεινότερο, ότι πνευματική ετοιμότητα της ομάδας του Κωνσταντίνου πήγε στο ναδίρ! Οι πράσινοι επιθετικά αδυνατούσαν να βρουν σκορ μέσα από το ζωγραφιστό, με την πλειονότητα των πόντων να προέρχεται από το τρίποντο δια χειρός των Δεληγιάννη, Γαιτανάκη και Βαζαίο!

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είχε την υπογραφή του Γιώργου Γονιδάκη! Ο captain της Cosa, υπο το βλέμμα της πιο φανατικής θαυμάστριας του, πήρε το όπλο και με μεγάλα καλάθια έξω από την γραμμή των 6.75 έφερε την αναμέτρηση στους δύο πόντους(38-36), κάνοντας ξεκάθαρο στο αντίπαλο τους οτι θα έπρεπε να ιδρώσουν για να κάμψουν την αντίσταση τους! Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκαν, ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση στις δύο πλευρές του γηπέδου και με τους τρεις σωματοφύλακες, Δεληγιάννη-Γαϊτανάκη-Ελ Νταουντ να επιβεβαιώνουν με την απόδοση τους οτι δίκαια θεωρούνται στους top παικτες της κατηγορίας, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας διαφορά δέκα πόντων με σκορ 56-46!

Η τέταρτη περίοδος ηταν μια συνέχεια όλων αυτών που εισπράξαμε από τον χαρακτήρα που σου έβγαζε το παιχνίδι στην πλειονότητα του! Με την ίδια ευκολία που οι γηπεδούχοι έπαιρναν διψηφια διαφορά πόντων, με την ίδια οι φιλοξενούμενοι την επανέφεραν ακόμη και στις δύο κατοχές! Ωστόσο, οι Komodo κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει νικητές με 8 πόντους διαφορά(71-63)! Μεγάλο μέρος αυτής της νίκης, πέραν του ταλέντου που διαθέτουν σαν ομάδα, οφείλεται στο γεγονός  οτι κατάφεραν να βγάλουν εκτός παιχνιδιού τον πιο επιδραστικό παίκτη στο παιχνίδι των αντιπάλων τους που ακούει στο όνομα, Νίκος Κάκιος! Ο δις Mvp παίκτης της Cosa, φορτώθηκε νωρίς με φαουλ και ουσιαστικά δεν μπόρεσε να μπει στο πνεύμα του παιχνιδιου! Η πρόκριση μετα απο αυτό το αποτελεσμα παρέμεινε ορθάνοιχτη, με το δεύτερο παιχνίδι στο ΣΕΦ να έχει αποκτήσει ήδη την χροιά ενός μεγάλου ντέρμπι!

Betsson MVP ο Γιώργος Δεληγιάννης με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κυριάκος Ρες είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Komodo Dragons(Κωνσταντίνου): Βαζαίος 3, Βεργόπουλος 4, Γαϊτανάκης 17, Δεληγιάννης 23, Ελ Ντάουντ 14, Κλεφτόγιαννης 5, Λαζαρίκος, Ρέππας 5, Ρόκιζας!

Cosa Nostra(Γονιδάκης): Βιλλιώτης, Γονιδάκης 8, Κάκιος 5, Κουτσουριδάκης, Μαυρίδης 2, Μοίρας 12, Μούρτζης 6, Μπρούστας 9, Ρες 18, Τζαχρίστας, Φλυτζάνης 3.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Δηληγιάννη, η άμυνα του Ελ Νταουντ στον Μπρούστα, αλλά και ο τρόπος που είχε προετοιμάσει ο Ρες την ομάδα του για έναν τόσο δύσκολο αγώνα!