29/10/2019
Bar Χελώνα 9 9 14 14 - 46 -
Patras LakiStars 11 15 21 8 - 55 -

Φορμαρισμένοι και νικητές οι Stars!

Την αυλαία της 5ης αγωνιστικής άνοιξε το παιχνίδι ανάμεσα σε BarΧελώνα και Lakis Stars. Η Bar είχε πολλές απουσίες κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Αγγελόπουλου για να πάρει την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 55-46!

Ήρεμο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά ενώ η Bar είχε διαθέσιμους μόλις 5 παίχτες κάτι που έκανε τα πράγματα πιο δύσκολα. 2 καλάθια είχε ο Σκιαδάς ενώ το πρώτο του τρίποντο σημείωσε ο Λαμπρόπουλος. Για τους φιλοξενούμενους 4 πόντους είχε ο Μανέτας ενώ 3 ο Μηλιτσόπουλος για το τελικό 9-11 της περιόδου.

H ομάδα του coach Αγγελόπουλου αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο. Με πολύ καλή άμυνα και με έναν ονειρικό Καμπάση (7 πόντοι) διεύρυναν την διαφορά στους 8. 4 πόντους πέτυχε ο Καστής ενώ σε ένα ακόμα τρίποντο ευστόχησε ο Λαμπρόπουλος. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 18-26 υπέρ των Stars.

Τα πράγματα χειροτέρευσαν για την BarΧελώνα. Με την επίθεση να αποτελείται μόνο από τον Καστή (9 από τους 14 πόντους), η Bar βρισκόταν σε αδιέξοδο. Αυτό κατάλαβε και χρησιμοποίησε ο coach A και με 8 πόντους από τον Μηλιτσόπουλο θεώρησε ότι εξασφάλισε το παιχνίδι (32-47).

Η BarΧελώνα για δεύτερη συνεχόμενη φορά βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο αλλά αντέδρασε. Με τον Καστή να ηγείται της επίθεσης με 12, ο coach K προσπάθησε να γυρίσει το ματς τούμπα. Παρόλα αυτά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά από τους 15 στους 9 για το τελικό 55-46. Έτσι οι Stars σκαρφάλωσαν στο 3-1 ενώ η BarΧελωνα σημείωσε την δεύτερη σερί ήττα της!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Καμπάσης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ (3-6) και 2 λάθη σε 20:51 λεπτά. Σούταρε 7/9 δίποντα (77,7%), 1/1 τρίποντα (100%) και 1/1 βολές (100%). Ο Σπήλιος Καστής ξεχώρισε για ακόμα μία φορά για τους ηττημένους με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ (6-4). Είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 23:03 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 12/24 δίποντα (50%), 0/3 τρίποντα (0%) και 1/4  βολές.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 18/54 δίποντα (33,3%), 3/28 τρίποντα (10,7%), 1/9 βολές (11,1%), 42 ριμπάουντ (18-24), 5 ασσίστ, 17 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι Lakis Stars είχαν 19/41 δίποντα (46,3%), 5/21 τρίποντα (23,8%), 2/10 βολές (20%), 53 ριμπάουντ (12-41), 11 ασσίστ, 6 κλεψίματα, 4 τάπες και 22 λάθη.

BarΧελώνα (Καστής Θ.):  Σκιαδάς 7 (8 ριμπ), Καστής 25 (10 ριμπ), Λαμπρόπουλος 6, Σπανός 4 (10 ριμπ), Σταθόπουλος 5 (11 ριμπ), Σιάμος.

Lakis Stars (Aγγελόπουλος): Σκίτσας, Κοκόλης 3, Μηλιτσόπουλος 10, Παπαφλωράτος 2, Μαρκόπουλος, Αξιώτης 6, Κάμπασης 18 (9 ριμπ), Τζέλεπης 9, Μανέτας 7 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή παρουσία του Σπήλιου Καστή,ς που λίγο έλλειψε να γυρίσει το παιχνίδι!