07/02/2020
Δεν έχει - - - - - 70 -
Los Professores - - - - - 52 -

Νικητές οι Χαλκιδικιώτες, επικράτησαν των Καθηγητών!

Οι Δεν Έχει κατάφεραν να επικρατήσουν των Los Professores και να εξασφαλίσουν την τρίτη θέση στη κατάταξη εν όψει των επικείμενων play off του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Ηλία Καλπαξίδη να πετυχαίνει τους 14 από τους 21 πόντους της ομάδας του και τον Ευθύμη Λάμπρου να κατεβάζει όλα τα ριμπάουντ. Οι Los Professores αντιστάθηκαν και με τον Γιάννη Μυγδανάλευρο να πετυχαίνει δύο τρίποντα, το σκορ έκλεισε στο 21-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Χαλκιδικιώτες είχαν πολλές λύσεις στο σκοράρισμα και κατάφεραν να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Από τους καθηγητές, ο Μυγδανάλευρος είχε έξι πόντους και ο Δερέκας τρεις. Σκορ ημιχρόνου 40-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους. Ο Δερέκας ήταν ασταμάτητος και σκόραρε οκτώ πόντους. Ο Μυλωνάς από την άλλη συνέχισε το σερί του πετυχαίνοντας και αυτός οκτώ πόντους. Σκορ δεκαλέπτου 10-13.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Λάμπρου των Δεν Έχει συνέχισε να ευστοχει για λογαριασμό της ομάδας του. Οι καθηγητές προσπάθησαν να μειώσουν με τον Δερέκα, δε τα κατάφεραν και έτσι ήρθε το τελικό 70-52.

Δεν Έχει (Καλπαξίδης): Κοντολέων 7(1), Οικονόμου Δ. 2, Αλβανός 3(1), Σαλασάσογλου 6, Λάμπρου 13, Οικονόμου Σ. 2, Μυλωνάς 37(3)

Los Professores (Δερέκας): Φλώρος, Καρολίδης, Δερέκας 19, Κολογοσίδης 3(1), Ιωαννίδης 2, Ανθυμίδης 5, Μυγδανάλευρος 13(3), Μιλέα 4, Τσιριγώτης 4.

Τί μας άρεσε: Το καταπληκτικό κλίμα που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες παρά τη σημασία του αγώνα καθώς και ο μεγάλος πλουραλισμός κινήσεων στο post του Λάμπρου των “Δεν Έχει”.