29/11/2023
Pink Paper 19 11 15 11 11 67 -
Ιπ-πότες 15 9 14 18 7 63 -

Νικητές στον ορισμό του roller-coaster οι Pink!

Σε ένα δραματικότατο ματς που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, το Pink Paper, με ήρωα τον Καραΐσκο έφυγε με το έβδομο ροζ φύλλο από τη Ζωφριά με σκορ 67-63. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτή την αμφίρροπη αναμέτρηση!

Το Pink Paper μπήκε καλύτερα στο ματς και με δύο τρίποντα, ένα δια χειρός Καραΐσκου (5π) και ενα δια χειρός Αδαμάκη (7π), πήρε κεφάλι γρήγορα στο σκορ. Ντούκα με τέσσερις και Σιαπάνης με τρεις απάντησαν για τους Ιππότες, οι οποίοι όμως βρέθηκαν σε θέση συνοδηγού στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κεκεμπάνος με τέσσερις πόντους έδωσε τις επιθετικές λύσεις που χρειάζονταν οι φιλοξενούμενοι, για να του απαντήσει ο Ορφανίδης με δύο εύστοχα σουτ από τα 6,75 από πλευράς Pink. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ, 30-24.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία. Καραΐσκος με έξι και Σιαπάνης, Γκουντόπουλος με τέσσερις ήταν οι σκόρερ για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα, με τους τελευταίους να παρουσιάζουν καλύτερο πρόσωπο, χωρίς όμως αυτό να αλλάζει σημαντικά την ήδη υπάρχουσα διαφορά, 45-38.

Με ένα 4-0 σερί ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιππότες, οι οποίοι με μπροστάρηδες τους Πεπόνη και Κεκεμπάνο μείωσαν στους δύο, 45-43. Ο Σιαπάνης έφερε το ματς στα ίσια και ο Κεκεμπάνος με ακόμα τέσσερις έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους! Ο Καρπούζης με ένα καλάθι και φάουλ έσπασε το ρόδι για τους Pink, μετά από 7,5' παιχνιδιού, για να τον ακολουθήσουν οι Αζάρ, Καμπόσος και Αδαμάκης, ο οποίος με πολύ μεγάλες βολές, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στο Pink 56-53, 30 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά ο Πεπόνης έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο και έφερε το ματς στα ίσια ξανά, στέλνοντας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Καραΐσκος μπήκε αποφασισμένος και με οχτώ δικούς του πόντους δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ιππότες και οδήγησε το Pink Paper στην έβδομη του νίκη με 67-63, παρά τη προσπάθεια του Σιαπάνη (6π).

Betsson MVP για το Pink Paper αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Καραΐσκος με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ από τους Ιππότες ξεχώρισε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 20 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα

Το Pink Paper είχε 13/33 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 14/24 βολές, 38 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι Ιππότες είχαν 17/51 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 11/21 βολές, 58 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 11 λάθη.

Pink Paper (Αζάρ): Αδαμάκης 13, Αζάρ, Ζηζόπουλος 1, Καμπόσος 7, Καραΐσκος 23, Καρπούζης 10, Μανωλάκος 3, Ορφανίδης 10.

Ιππότες (Ανυφαντής): Ανυφαντής 3, Γκουντόπουλος 4, Κεκεμπάνος 10, Μούρτζος 6, Μπαρδούσης 5, Ντούκα 5, Πεπόνης 10, Σιαπάνης 20.

Τι μας άρεσε: Το γκρανκινιολικό φινάλε της κανονικής διάρκειας!