08/10/2023
Sepolia Sharks 12 11 19 13 - 55 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 13 15 8 13 - 49 -

Νικητές στο γειτονικό ντέρμπι οι Καρχαρίες !

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Sepolia Sharks επικράτησαν στο Σεπολιώτικο ντέρμπι κόντρα στους Ανυπόταχτους Γαλάτες με 55-49 στα πλαίσια της πρεμιέρας της φετινής Evolution League.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Με μεγαλύτερη πολυφωνία σκόραραν οι μετέπειτα νικητές, με πρωταγωνιστή κυρίως τον Δούστο (9π.) απάντησαν οι Γαλάτες κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +1. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε αρκετά ισορροπημένο, με τους Γαλάτες να εμφανίζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Φραντζεσκάκη (6π.), Καραντζούνη (4π.), Δούστο (3π.) και Ντεγιάννη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Καρχαρίες βασίστηκαν επιθετικά στους Στ. Σελεμενάκη (4π.), Καντιώτη (3π.) και Σόβολο (2π.), οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -5. Σκορ ημιχρόνου, 23-28.

Μετά την ανάπαυλα οι Sharks πάτησαν το γκάζι και διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς με πρωταγωνιστές τους Στ. Σελεμενάκη (6π.), Μπόνη (6π.), Μπαρτσώκα (3π.), Λέσκο (2π.) και Καντιώτη (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Γαλάτες σκοράροντας μόλις 8 πόντους, παρά την προσπάθεια των Δημογέροντα (3π.), Δούστου (2π.) και Π. Μαντά (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βγάζουν άφθονο πάθος στο παρκέ του ASH. Οι Sharks ήταν τελικά αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι, αφού το δίδυμο Καντιώτης (7π.) - Μακαρίτης (5π.) ήταν εξαιρετικό στο φινάλε. Οι Γαλάτες πάλεψαν με Π. Μαντά (5π.), Ντεγιάννη (4π.), Δημογέροντα (2π.) και Δούστο (2π.), αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος.

Στο τέλος του αγώνα, οι Sepolia Sharks είχαν 17/45 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 15/27 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 12/37 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 10/27 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Καντιώτης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Δούστος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Sepolia Sharks (Μακαρίτης) : Ηλιάδης 2, Καντιώτης 12, Κορμανός 3, Λέσκος 3, Μακαρίτης 5, Μπαρτσώκας 4 (1), Μπόνης 8, Σελεμενάκης Δ., Σελεμενάκης Στ. 13 (1), Σόβολος 5.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος) : Μαντάς C., Μαντάς Π. 10 (1), Ανδρικόπουλος Τ. 2, Δημογέροντας 5 (1), Δούστος 16 (2), Καραντζούνης 4, Μπετχαβάς, Ντεγιάννης 6 (1), Φραντζεσκάκης 6.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.