24/09/2019
Remal Madri 11 6 10 9 - 36 -
Hurricanes 11 11 6 10 - 38 -

Νικητές στο… νήμα οι Hurricanes!

Την πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup πέτυχαν οι Hurricanes αφού την Κυριακή το βράδυ στο κλειστό της Ανθούσας επικράτησαν της Remal Madri με 38-36.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης (11-11). Για τους γηπεδούχους οι Καμολίκης, Αγγέλης και Κουσιορής ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Καραθάνος και Περσίτσας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Αγγέλη και με επιμέρους σκορ 10-6, βρέθηκαν στο +4 (21-17) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να «κόλλησαν» στην επίθεση, όμως παρέμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της νίκης χάρη στα καλάθια του Λατίφη και του Βλάχου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι Hurricanes άρχισαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστές τους Βλάχο και Περσίτσα, έφεραν «τούμπα» το ματς, παίρνοντας προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (27-28). Μόλις 6 πόντους σημείωσε η Remal στο δεκάλεπτο αυτό με τους Αγγέλη και Καμολίκη.

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αποφασιστικό βήμα για την νίκη, αφού στο 33’ προηγήθηκαν με 27-34. Η απάντηση της Remal Madri δεν άργησε να έρθει. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καμολίκη και Αγγέλη το σκορ έγινε 34-36, 3’ πριν το τέλος. Τελικά, η ομάδα του Κοσσυβάκη ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει τη νίκη (36-38), αφού στα τελευταία λεπτά έπαιξε εξαιρετική άμυνα και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να πάρουν το προβάδισμα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Βλάχος με 11 πόντους (5/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καμολίκης με double double και 12 πόντους (5/11 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/33 δίποντα (33,3%), 3/17 βολές (17,6%) και 5/15 βολές (33,3%). Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/39 δίποντα (33,3%), 3/26 τρίποντα (11,5%) και 3/12 βολές (25%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Remal Madri (Κουσιορής): Δαβιδέλης 1, Αποστόλου, Καμολίκης 12, Αγγέλης 16 (2), Δημητρίου 4, Κουσιορής 3 (1).

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Χάρος, Λατίφης 5 (11 ριμπ.), Παπαδημητρίου, Κυζιώρος 4, Σακελλαρίου 1, Καραθάνος 6, Ταμιωλάκης, Βλάχος 11, Μακρής, Περτσίτσας 11 (3).

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξαν οι Hurricanes στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας και των δύο ομάδων σε όλες τις κατηγορίες των σουτ.