20/02/2023
San Agrinio Engineers 20 18 11 22 - 71 -
Akarnania Warriors 19 13 17 14 - 63 -

Νικητές στο τέλος οι Engineers

Οι Engineers μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με ένα σερί 10 – 0 έδειξαν γρήγορα ότι θα είναι το αφεντικό του ματς.  Τάγκας, Μπουλούμπασης, Καταγής και Τασόπουλος είχαν επιβάλει το ρυθμό τους χωρίς ανάλογη απάντηση από τους αντιπάλους τους. Η είσοδος όμως του Γεώργα και του Τσαμάκη οργάνωσε το παιχνίδι των Warriors που έκλεισαν εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο φέρνοντας το ματς στον πόντο με σκορ 20 – 19.

Το καλάθι highlight του Μπαρμπάκη από το κέντρο του γηπέδου έφερε το ματς στην ισοπαλία με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ. Σταδιακά όμως οι Engineers έβρισκαν λύσεις κοντά στο καλάθι κυρίως με τον Νίκο Τάγκα και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με διαφορά 6 πόντων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν με ευκολία. Τα πολλά άστοχα σουτ χάλασαν το ρυθμό και οι δυο ομάδες ήταν για ώρα ισόπαλες. Το 49 – 49 στη λήξη του δεκαλέπτου έδειχνε ότι το παραδοσιακό ντέρμπι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι έμπειροι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν μπροστά και πήραν πρωτοβουλίες. Τάγκας και Τασόπουλος από τους Εngineers αλλά και Τσάσσης, Τασιούλης προσπαθούσαν να ξεκολλήσουν τις ομάδες τους. Το ματς συνεχίστηκε με μάχες σώμα με σώμα και   η διαφορά παρέμενε στον πόντο. Στο τελευταίο 1,30 όμως Τάγκας και Τασόπουλος με αναπάντητα από την άλλη πλευρά καλάθια έφεραν την ομάδας τους 8 πόντους μπροστά διαμορφώνοντας το τελικό 71 – 63.

Ο Χρήστος Τασιούλης των Warriors με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ είχε συμπαραστάτες τους Δρακούση με 15 πόντους και τον Τσάσση με 12 στη μάχη των δύο παραδοσιακών δυνάμεων του Basketaki Agrinio.

Από την πλευρά των νικητών ο Καταγής με 3 τρίποντα, ο Τασόπουλος με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά και ο συνήθης πλέον Betsson Mvp Νίκος Τάγκας με 22 πόντους, 17 ριμπάουντς και 3 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους San Agrinio Engineers.

Τι μας άρεσε:  Το καλάθι του Μπαρμπάκη από το κέντρο ήταν το Highlight της χρονιάς αλλά οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες των 2 τελευταίων λεπτών.

Τι δε μας άρεσε: Τα πολλά άστοχα σουτ των δύο ομάδων έριξαν πολλές φορές τον ρυθμό του παιχνιδιού που πάντως έμεινε αμφίρροπο ως το φινάλε.

San Agrinio Engineers : (Ντίνος Τασόπουλος) Γιολδάσης 1, Καταγής 9 (3), Κολτσίδας 4, Κοτρώτσος 4, Μπουλούμπασης 3 (1), Παπαγαλάνης 7 (1), Παπαθανασίου, Τάγκας 22 (3), Τασόπουλος (2).

Ακαρνανία Warriors: (Θοδωρής Παπαστάμος): Αντωνιάδης, Γεώργας 3 (1), Δρακούσης 15 (2), Μπαρμπάκης 4 (1), Μπιτσικώκος 2, Τακτικός 6, Τασιούλης 19, Τσαμάκης 2, Τσάσσης 12.