16/02/2020
Golden Steak Warriors 19 20 16 11 - 66 -
Paraliers 30 10 15 13 - 68 -

Νικητές στο… θρίλερ οι Paraliers!

Ένα ματς θρίλερ παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Κολωνού το βράδυ της Παρασκευής με τους Paraliers να παίρνουν δύσκολα τη νίκη απέναντι στους Golden Steak Warriors με 66-68.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Paraliers, αφού με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Σκόρδου και Ηλιόπουλο προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 19-30. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το νωχελικό τους ξεκίνημα βρήκαν ρυθμό και σκόραραν με τους Αντωνόπουλο και Πλακογιαννάκη.

Οι «Πολεμιστές» είχαν βρει για τα καλά τα πατήματά τους και με την πάροδο του χρόνου «ροκάνιζαν» την διαφορά. Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Σαράντης, Αντωνόπουλος και Πατρινός. Οι Paraliers μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως κατάφεραν με νύχια και με δόντια να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα (39-40).

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Golden Steak σκόραραν συνεχώς με τους Λαμπρόπουλο, Αντωνόπουλο και Πλακογιαννάκη, όμως δεν κατάφεραν και πάλι να πάρουν το προβάδισμα, αφού οι Paraliers έβρισαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν κυρίως με τον Β. Σκόρδο. Τελικά, η ομάδα του Μπαλατσούρα κατάφερε στο τέλος της περιόδου να ισοφαρίσει σε 55-55.

Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν στα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα, το κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο οι Golden Steak Warriors, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ χάρη στον Ν. Μητρόπουλο (60-59). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, έδειξαν πως μόνο τυχαία δεν βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Β. Σκόρδος βγήκε μπροστά όταν η μπάλα «έκαιγε» και με μεγάλα σουτ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με τελικό σκορ 66-68. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, όμως στην τελευταία επίθεση του αγώνα αστόχησαν.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Β. Σκόρδος με double double και 35 πόντους (13/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/12 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ν. Μητρόπουλος με επίσης double double και 17 πόντους (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 19 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/53 δίποντα (30,2%), 6/25 τρίποντα (24%) και 16/24 βολές (66,7%). Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/49 δίποντα (42,9%), 4/19 τρίποντα (21,1%) και 14/26 βολές (53,8%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Κ. Μητρόπουλος 4, Πλακογιαννάκης 9 (1), Λαμπρόπουλος 8 (2), Σαράντης 8 (2), Πατρινός 3, Μπαλατσούρας, Αντωνόπουλος 17 (10 ριμπ.), Ν. Μητρόπουλος 17 (1)

Paraliers (Α. Σκόρδος): Αρναουτάκης 4, Τσαγκάνης, Β. Σκόρδος 35 (1), Καρουζάκης 2, Ηλιόπουλος 6, Α. Σκόρδος 19, Ψιλομανουσάκης 2

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, με εναλλαγές στο σκορ και αγωνία μέχρι τέλους.