Myrmidons BC 18 26 12 15 - 71 -
L' Ovelha Negra 18 14 18 20 - 70 -

Νικητές στο θρίλερ με όργια Μαστροκωστόπουλου οι Myrmidons!

Το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Σπάρτακου Myrmidons και L’Ovelha Negra μας χάρισαν ένα δραματικό σαραντάλεπτο στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Evolution League. Με τον Μαστροκωστόπουλο να κάνει τα πάντα στο παρκέ, πετυχαίνοντας double-double με 29 πόντους και 15 ριμπάουντ και βάζοντας μάλιστα και το κρίσιμο καλάθι στο φινάλε, οι Μυρμιδόνες έφτασαν τις 5 νίκες.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό από νωρίς. Οι μετέπειτα νικητές βασίστηκαν επιθετικά στους Μαστροκωστόπουλο (6π.), Γάββαρη (4π.), Ραχωβίτσα (5π.) και Νιωτάκη (3π.), ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Σπάθη (10π.), Λάνη (3π.), Κλεφτογιάννη (2π.) και Γρηγορόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Μυρμιδόνες ήλεγξαν το ματς και χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Μαστροκωστόπουλου (13π.), αλλά και τις πολύτιμες βοήθειες των Ραχωβίτσα (6π.), Νιωτάκη (3π.) και Γάββαρη (2π.) έχτισαν διψήφια διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Γρηγορόπουλου δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό, διανύοντας μάλιστα το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα στο παιχνίδι. Σκορ ημιχρόνου, 44-32.

Μετά την ανάπαυλα, ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν. Με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές του Λάνη (8π.), Σπάθη (3π.), Λυμέρη (3π.), Σαπλαούρα (2π.) και Γρηγορόπουλο (2π.), η L’Ovelha αντέδρασε, μειώνοντας σημαντικά τη διαφορά. Οι Myrmidons, από την άλλη, παρά το γεγονός ότι αντιμετώπισαν πρόβλημα αμυντικά, διατήρησαν το προβάδισμα στην κατοχή τους, χάρη στους Ραχωβίτσα (5π.), Γάββαρη (2π.), Μαστροκωστόπουλο (2π.) και Πετρόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 56-50.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη και το ματς να οδηγείται στις ειδικές καταστάσεις. Οι Μυρμιδόνες ήταν τελικά αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι, χάρη στο καλάθι του Μαστροκωστόπουλου που πήρε μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ μετά την άστοχη βολή του Πετρόπουλου.

Στο τέλος του αγώνα, οι Myrmidons είχαν 21/43 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, η L’Ovelha Negra είχε 22/44 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 11/26 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μαστροκωστόπουλος με 29 πόντους και double-double, έχοντας 11/21 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Λάνη με 13 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Myrmidons (Μαστροκωστόπουλος) : Besete, Γάββαρης 9, Μαστροκωστόπουλος 29 (2), Νιωτάκης 10 (2), Πετρόπουλος 5, Ραχωβίτσας 18 (4).

L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) : Γρηγορόπουλος 14, Κλεφτογιάννης 4, Λάνη 13, Λυμέρης 7, Πάσχος 5, Σαπλαούρας 6, Σηφακάκης 2, Σπάθης 19 (5).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.