10/01/2024
Maccabi Tel Axyn 20 17 24 13 - 74 -
Airdomers 17 26 15 13 - 71 -

Νικητές του ντέρμπι οι Maccabi Tel Axyn!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Οι  Maccabi Tel Axyn μέσω των Στυλιανίδη , Γράντα και Δερμεντζίδη κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη πρώτη περίοδο με 20-17 έναντι των αξιόμαχων Airdomers.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο. Σε αυτή τη περίοδο οι Airdomers ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κάνουν την ανατροπή μέσω των Ρεβάχ, Ιορδανίδη και Τρακοσάρη διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 37-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των Maccabi Tel Axyn μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Στυλιανίδη , τον Γράντα και τον Δερμεντζίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Airdomers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο των Ρεβάχ, Ιορδανίδη και Τρακοσάρη , όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 61-58.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό και οι Maccabi Tel Axyn κατάφεραν να πάρουν τη νίκη έπειτα από μια συγκλονιστική μάχη με σκορ 74-71. Ο αγώνας τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος. Οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια για την εξαιρετική απόδοσή τους και για τον εντυπωσιακό αγώνα που προσέφεραν.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι o Στέλιος Στυλιανίδης ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Airdomers ήταν o Ιζη Ρεβάχ ο οποίος πέτυχε 30 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Γράντας 18, Δερμεντζίδης 11(1), Δώνος 6(2), Καλουπτσόγλου 8(2), Καρακασίδης 4, Κουφός 11(2), Στυλιανίδης 15(1), Τσώνης 1

Airdomers: Αρσένης 3(1), Ζελενίτσας 7(1), Ιορδανίδης 17, Κισκινίδης, Μαυρίδης 4, Ναχμιάς 2, Ρεβάχ 30(1), Τρακοσάρης 8