16/01/2024
Jackals 14 15 14 22 - 65 -
Cartel BC 16 9 17 20 - 62 -

Νικητές του θρίλερ οι Jackals!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Οι  Cartel BC μέσω των Αποστολίδη, Λαΐνα και Δάλπα κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη πρώτη περίοδο με 14-16 έναντι των αξιόμαχων Jackals.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο. Σε αυτή τη περίοδο οι Jackals ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κάνουν την ανατροπή μέσω των Δημητρόπουλου, Μπουλγουράνου και Τάσκα διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 29-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των Cartel BC μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Αποστολίδη, τον Λαΐνα και τον Δάλπα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Jackals βρήκαν σκορ στο πρόσωπο των  Δημητρόπουλου, Μπουλγουράνου και Τάσκα και έτσι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους έστω και στην ελάχιστη δυνατή τιμή με το σκορ στο τέλος αυτής της περιόδου να γράφει 43-42.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό και οι Jackals κατάφεραν να πάρουν τη νίκη έπειτα από μια συγκλονιστική μάχη με σκορ 65-62. Ο αγώνας τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος. Οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια για την εξαιρετική απόδοσή τους και για τον εντυπωσιακό αγώνα που προσέφεραν.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι o Ιωάννης Δημητρόπουλος ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Cartel BC ήταν o Κωνσταντίνος Δάλπας ο οποίος πέτυχε Double Double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Jackals: Βούλγαρης 5, Δημητρόπουλος 21(2), Ζωγράφος, Καραμανώλης, Λιάτσικος 6,  Μπουλγουράνος 13, Σιώτας 2, Τάσκας 16(2), Τσίπας 2

Cartel BC: Αποστολίδης 23(5), Βαλιάσης, Γεωργιάδης 6(1), Δάλπας 17(3), Καλογιαννίδης, Λαΐνας 8(1), Τενώκης 3, Χατζηιωαννίδης 5, Χορόζογλου