08/11/2023
Oreokastro Knights BC 13 23 27 15 8 86 -
Leathal Pistols 19 15 19 25 9 87 -

Νικητές του θρίλερ οι Leathal Pistols!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Leathal Pistols και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από νωρίς με τις όμορφες συνεργασίες του Μιχέλη και του Αγτζίδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Oreokastro Knights βρήκαν ελάχιστες λύσεις στην επίθεση και ταυτόχρονα πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-19.

Άλλο τελείως το έργο στην δεύτερη περίοδο καθώς οι Oreokastro Knights έβγαλαν άμεσα αντίδραση βρήκαν επιθετικά ρυθμό σκοράροντας 23 πόντους με μπροστάρηδες τον Mirosavic και τον Καριοφύλλη και ταυρόχρονα παίζοντας σκυλίσια άμυνα (δέχτηκαν μόνο 15 πόντους στην δεύτερη περίοδο) κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάνε στο ημίχρονο κερδίζοντας 36-34.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η τρίτη περίοδος του παιχνιδιού.  Όμορφες συνεργασίες και φάσεις εκατέρωθεν. Μανούσος, Φυλλάς και Μαστροδημήτρη από τους Oreokastro Knights συνεργάστηκαν υπέροχα και κατάφεραν να διευρύνουν κι άλλο το υπέρ τους προβάδισμα.  Τελικό σκορ περιόδου 27-19 υπέρ των Oreokastro Knights.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους Leathal Pistols οι οποίοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έχοντας ως πυλώνες τους Καραγκιαούρη, Αγτζίδη και Μαρκόπουλο κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και εν τέλει να το στείλουν και στην παράταση.

Χαμηλό το τέμπο της παράτασης σκληρές άμυνες και από τις δύο ομάδες. Οι ομάδες πάλεψαν για την νίκη, δίνοντας τα πάντα για την νίκη, την οποία εν τέλει κατάφεραν να πάρουν οι Leathal Pistols έπειτα από ένα συγκλονιστικό αγώνα ο οποίος τα είχε όλα.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αγτζίδης Χαρίλαος ο οποίος είχε 18 πόντους και 5 κλεψίματα.

Για τους Oreokastro Knights ξεχώρισε ο Καριοφύλλης Νεκτάριος ο οποίος πέτυχε Double Double με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Oreokastro Knights: Mirosavic 18(2), Καριοφύλλης 21(1), Μανούσος 12(2), Μαστροδημήτρης 16, Φουτσιτζής 5(1), Φυλλάς 14(2)

Leathal Pistols: Αγτζίδης 18(3), Αντωνίου, Γαλής 9(3), Γιαγκόπουλος 6, Ευαγγελίδης 7, Ιωαννίδης, Καραγιαννιώτης 4, Καραγκιαούρης 12, Μαρκόπουλος 12(3), Μιχέλης 13, Πρωτογερόπουλος 2, Τάλλης 4