12/02/2020
Άξονας BC - - - - - 93 -
Υποβρύχιοι - - - - - 89 -

Νικητής ο Άξονας στο ντέρμπι κορυφής!

Στον πιο συναρπαστικό μέχρι στιγμής αγώνα του πρωταθλήματος, ο Άξονας κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι στους Υποβρύχιους. Στην αναμέτρηση καταρρίφθηκαν πολλά ρεκόρ, αφού σημειώθηκαν σύνολο 25!!! τρίποντα, όπως επίσης οι πρώτοι 21 πόντοι των Υποβρυχίων σημειώθηκαν με τρίποντα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Υποβρύχιοι ήταν ισοπεδωτικοί. Σημείωσαν εννιά τρίποντα (πέντε ο Πετρίδης, τρία ο Στράντζαλης και ένα ο Στρίμτσος). Απο πλευράς Άξονα, ο Ερμείδης πέτυχε 13 πόντους. Σκορ δεκαλέπτου 23-32.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άξονας ανασυντάχθηκε και με αιχμές του δόρατος τους Ερμείδη και Κυπριανίδη, ξεκίνησε την αντεπίθεση. Αμφότεροι πέτυχαν από 10 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά άστοχοι, Πετρίδης, Στράντζαλης και Οταμπασίδης πέτυχαν τους περισσότερους πόντους. Σκορ ημιχρόνου 50-48.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό που έκρινε το τελικό σκορ, καθώς ο Άξονας πήρε μια μικρή διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι τέλους. Κυπριανίδης και Ερμείδης με τη βοήθεια των συμπαικτών τους πυροβολούσαν από παντου. Δύο τρίποντα στο δεκάλεπτο από τους Υποβρύχιους από Καρακώστα και Οταμπασίδη. Οι υπόλοιποι πόντοι ήρθαν από τους Στράντζαλη, Πετρίδη και Τζαμαλή.Σκορ δεκαλέπτου 26-22.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κερδισμένη στο επιμέρους σκορ ήταν η ομάδα των Υποβρυχίων, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη. Ο Παλλάκης με δύο δίποντα και ένα τρίποντο προσπάθησε, ο Οταμπασίδης κατέβασε όλα τα ριμπάουντ, ο Στρίμτσος σκόραρε από εκεί που ξέρει καλύτερα. Από τους γηπεδούχους, Ο Γκόρτσος μαζί με τον Ερμείδη κράτησαν την ομάδα τους πάνω στο σκορ, με το τελικό 93-89 να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Άξονα.

Άξονας (Γκάτζιος): Γκάτζιος 8(2), Γκόρτσος 15, Ερμείδης 41(5), Σαρόγλου 4, Κυπριανίδης 25(2).

Υποβρύχιοι (Στράντζαλης): Οταμπασίδης 10(1), Καντζαρίδης, Λαμπρέλης, Στρίμτσος 7(2), Κωδωνάς, Αβρααμίδης, Στράντζαλης 23(4), Πετρίδης 30(7), Παλλάκης 7(1), Τζαμαλής 4, Τολούδης 6, Καρακώστας 3(1).

Τί μας άρεσε: Η βροχή τριπόντων, η ποιότητα όλων των παικτών των δύο ομάδων, οι εναλλαγές στο σκορ, ο Πετρίδης και ο Ερμείδης και η έφεση που έχουν στο σκοράρισμα, ο Στράντζαλης που τα κάνει όλα, η κυριαρχία του Οταμπασίδη στα ριμπάουντ και το πάθος και η τρέλα του Κυπριανίδη.