25/04/2023
Αδάμαστος 23 19 23 20 - 85 -
Άξονας BC 36 19 21 13 - 89 -

Νικητής στο ντέρμπι ο Άξονας BC!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Άξονας BC και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμο του από τα πρώτα λεπτά της περιόδου με τις όμορφες συνεργασίες του Τραχανέλη και του Ερμείδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Ο Αδάμαστος δεν άργησε να απαντήσει με τα καλάθια του Τρακοσάρη και του Ρεβάχ, όμως πλήρωσε την κακή αμυντική του λειτουργία και έτσι βρεθηκε πίσω στο σκορ με 23-36.

Ο Αδάμαστος βελτίωσε την άμυνα του στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με τις προσπάθειες του Γαλή, του Κισκινίδη και του Ρεβάχ, όμως ο Άξονας BC κράτησε την διαφορά που έχτισε στην προηγούμενη περίοδο με τον Γκόφα και τον Κυπριανίδη να πετυχαίνουν σημαντικούς πόντους διαμορφώνοντας το 42-55.

Στην τριτη περίοδο ο Αδάμαστος μπήκε πιο συγκεντρωμένος και κατάφερε να μειώσει την διαφορά με τον Τρακοσάρη και τον Βαλαβανίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Ο Άξονας BC βρήκε απαντήσεις στο πρόσωπο του Γκάτζιου και του Ερμείδη, οι οποίοι ξεκίνησαν ζεστοί το δεύτερο ημίχρονο, και κατάφερε να κλείσει την περίοδο προηγούμενος με 65-76.

Στην τέταρτη περίοδο ο Αδάμαστος πήρε το μομέντουμ του αγώνα και μείωσε την διαφορά με τα καλάθια του Τρακοσάρη, καθώς εκμεταλλεύτηκε την κούραση και τις 2 αποβολές της αντίπαλης ομάδας. Ο Άξονας BC όμως, με την εμπειρία των παικτών του κατάφερε διαχειριστεί το σκορ κάνοντας μεγάλες επιθέσεις και με αυτόν τον τρόπο πήρε την νίκη με το τελικό 85-89.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κυριάκος Γκόφας με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τον Αδάμαστο ξεχώρισε ο Ίζη Ρεβάχ με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Αδάμαστος: Σ. Κυρίμης 2, Α. Κυρίμης 1, Λέος, Βαλαβανίδης 7(1), Μπάτας 2, Τρακοσάρης 28(8), Ναχμιάς 6, Γαλής 6(2), Ρεβάχ 27, Κισκινίδης 6(1).

Άξονας BC: Γκάτζιος 5(1), Τραχανέλης 27(9), Τζιβάνης 2, Ερμείδης 29(1), Γκόφας 17, Κυπριανίδης 9.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.