07/10/2020
Bar Χελώνα 13 10 17 4 - 44 -
Devotion 14 7 15 17 - 53 -

Νικήτρια του derby η Devotion!

Το βράδυ της Τρίτης έκλεισε με το ντέρμπι ανάμεσα σε BarΧελώνα και Devotion. Το παιχνίδι ήταν fun to watch, με τις ομάδες να τα δίνουν όλα. Υπήρχε μεγάλη εναλλαγή στο σκορ με την διαφορά να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς. Στο τέλος όμως, η Devotion έχοντας τον Λεωνίδα Χαρτά σε μεγάλη μέρα, πήρε το 1ο ροζ της χρονιάς με σκορ 44-53 απέναντι σε μία αξιόμαχη BarΧελώνα.

Πολύ δυνατά άρχισαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα εύστοχες, αλλά αυτό δεν τις πτόησε. Η όρεξη για μπάσκετ ήταν μεγάλη και αυτό φάνηκε και με το παραπάνω. Για τους γηπεδούχους 5 διαφορετικοί παίχτες σκοράραν, με πιο εντυπωσιακό καλάθι, το υπό πίεση τρίποντο του Λαμπρόπουλου. Για την Devotion 13 πόντους είχε ο Λεωνίδας Χαρτάς. Το σκορ της περιόδου διαμορφώθηκε σε 13-14.

Τα ηνία του αγώνα πήραν οι «χελώνες» στην 2η περίοδο. Με όπλο την άμυνα και με όλη την ομάδα να συνεισφέρει στην επίθεση, η αρμάδα του Σπανού έδειχνε να πατάει γερά στο παρκέ. Οι Λεωνίδας Χαρτάς και Γιαννακόπουλος κράτησαν στο παιχνίδι, την Devotion. Οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να δείχνει 23-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Παρόμοια ήταν τα πράγματα στο 3ο δεκάλεπτο. 6 πόντους έβαλε ο Συνογιώργος ενώ με 1 τρίποντο ακολούθησε ο Σκιαδάς για την BarΧελώνα. Από την άλλη πλευρά, στο -4 έμεινε η Devotion που με εξαίρεση τον Λ. Χαρτά έπαιζε πολύ νευρικά, φυσικό επακόλουθο της μεγάλης απουσίας από τα παρκέ.

Με την διαφορά να βρίσκεται στους 4 πόντους όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Η BarΧελώνα πάλεψε πολύ στην άμυνα, αλλά στην επίθεση δεν μπορούσε να αποδώσει. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Devotion και με πρωτεργάτες τους Τζαμαρία και Βασιλείου «έκλεψε» την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 44-53, δείχνοντας ότι μπορεί να κερδίσει και σε μία κακή της μέρα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Χαρτάς με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ (1-16),2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 6/17 δίποντα (35,3%), 3/9 τρίποντα (33,3%) και 2/7 βολές (28,6%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μειμαρόγλου με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ (1-13), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 26:41 λεπτά. Σούταρε 4/12 δίποντα (33,3%) και 2/2 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 17/51 δίποντα (33,3%), 2/17 τρίποντα (11,8%), 4/8 βολές (50%), 45 ριμπάουντ (11-34), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα,1 μπλοκ και 11 λάθη. Η Devotion είχε 13/31 δίποντα (41,9%), 5/21 τρίποντα (23,8%), 12/23 βολές (52,2%), 43 ριμπάουντ (11-32), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη.

BarΧελώνα(Σπανός): Σκιαδάς 7, Λαμπρόπουλος 5, Παπαδόπουλος 2, Μειμαρόγλου 10 (14 ριμπ), Αγγελόπουλος 4, Συνογιώργος 10 (8 ριμπ), Τσίρος, Σπανός 4, Σταθόπουλος 2.

Devotion(Βασιλείου): Μπέρτσος, Νικολόπουλος 4, Χαρτάς Α., Γιαννακόπουλος 6, Τζαμαρίας 8 (7 ριμπ), Βασιλείου 8 (8 ριμπ), Χαρτάς Λ. 23 (17 ριμπ), Τσέλης, Λιοφάγος 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η όρεξη των 2 ομάδων!